Stanisław Kostka Potocki, Jacques Louis David, 1781, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Główna Konkurs Sport i rekreacja Moda i obyczaje XVII w. Moda i obyczaje XVIII w. Moda i obyczaje XIX w. Sztuka krawiectwa
Sport i rekreacja
Ubiory do polowań i jazdy konnej w XVII w.
Ubiory sportowe w XVIII w.
Sprawdź się!
Ubiory sportowe w XIX w.
Automobiliści
W goglach i prochowcu
Płaszcz duster i gogle
Modni automobiliści
Artyści a strój automobilowy
Wyścigi i rajdy
Cykliści
Panowie w pończochach
O amazonkach
Golfiści
Zielona kamizelka
Czerwony frak
Dobry styl
Raj bez Ewy
"Ikona" mody golfowej
Knickerbockers dla kobiet
Kobiecości na polach golfowych
Jeźdźcy
Dandysi na koniach
Romantyczne lwice w cylinderkach
Smukła nóżka w bryczesach
Kąpielownicy
Dawni kąpielownicy i ich stroje
Kabiny i maszyny kąpielowe
Gorsety kąpielowe
Po I wojnie światowej
Krokieciści
Czerwony żakiecik
Krokiet
Kurtka Garibaldiego
Winslow Homer
II turniura
Ostatnie dobre lata
Łyżwiarze
Szkockie kratki i kożuszki
Dawni łyżwiarze
Ponętna nóżka
Gwiazdy łyżwiarstwa
Myśliwi
Od czerwonego rajtroka do marynarki norfoldzkiej
Czerwone kurtki
Bertie i jego marynarka
Szermierze
Tenisiści
Pokaz mody na korcie
Królewska gra
Wamsy, kamizelki, domowe czapki
Tenis ziemny
W gorsecie i tiurniurze na korcie
Wiktoriańskie damy
Wygodne stroje męskie
Biały sport
Walka o wygodę
Lata szalone, lata złote
Nowy styl, nowa sylwetka
Bogini kortu
Bitwa o szorty
Pończochy
Kobiecości na polach golfowych
Ten maskulinistyczny trend w kobiecej modzie golfowej w początkach lat 30. XX wieku należał już do przeszłości. W tym okresie panie powracały do kobiecości i na polach golfowych ponownie pojawiły się sylwetki w spódnicach oraz kobiecych swetrach.
W wrześniowym numerze popularnego magazynu kobiecego „Femina” z 1930 roku umieszczono wiele zdjęć, reklam oraz rysunków ukazujących ówczesnych „celebrytów” oddających się snobistycznej grze w golfa. Wśród ukazanych pań żadna nie ma na sobie spodni. Jedne ubrane są w rozkloszowane sukienki podkreślające biust, talię i biodra a inne w spódnice noszone z dzianinowymi bluzkami i swetrami, zdarzają się nawet kostiumy składające się z żakietu i spódnicy.
Niektóre panie zamiast pończoch noszą krótkie skarpetki, co było również charakterystyczne dla mody sportowej lat 30. XX wieku a do tego buty typu spectators lub kiltie. Stroje te uzupełnione są przez apaszki, szale, rękawiczki oraz kapelusze z krągłą główką i dość szerokim rondem.
W tym okresie jednym z najpopularniejszych nakryć głowy, dobrym zarówno do uprawiania sportów jaki do pracy był tzw. French beret (beret francuski) reklamowany w 1933 roku w katalog Sears`a.
Wśród okazji, w czasie których można było go włożyć ukazano też pole golfowe a reklamowano go w ten sposób: „Francuskie berety! Importowane z Francji. Uszyte z najlepszej jakości wełnianego materiału. Wykonane z nie do podrobienia doskonałym wykończeniem. Pasują idealnie, zgrabne, wygodne. Pięknie się piorą.” Cena była równie atrakcyjna jak i oferta tylko 35 centów za sztukę a dolara za trzy, no i ten wybór kolorów: biały, piaskowy, czerwony, błękit królewski, granatowy, pomarańczowy, jasnozielony, ciemnozielony, brązowy, kolor ciemnego czerwonego wina tzw. rubytone oraz czarny.
Jak ukazuje następne zdjęcie z katalogu wysyłkowego Sears`a z 1938 roku moda na kobiece dzianinowe komplety składające się z bluzki i spódnicy zakładane na partyjkę golfa przetrwała do wybuchu II Wojny Światowej. Ukazane tu cztery modelki mają na sobie komplety w różnych kolorach i fasonach, do prostych spódnic za kolano dobrane mają bluzki z krótkimi, bufiastymi rękawkami, z kołnierzykiem lub bez, w łódkę, z półgolfem. Bluzki te są wkładane przez głowę lub zapinane na suwak, zdobią je dzianinowe paski lub wstążki wiązane na kokardkę pod kołnierzykiem. Niektóre są gładkie, jednokolorowe inne dwukolorowe lub przy dekoldzie i dole spódnicy pokryte wzorkiem. Panie noszą do nich berety lub zgrabne kapelusze.
Na koniec warto wspomnieć, że jedną z orędowniczek tego kobiecego stylu w modzie golfowej była jedna z największych mistrzyń tej dyscypliny lat 30., 40. i 50. XX wieku Mildred Ella „Babe” Didrikson Zaharias (1911-1956). Zaharias urodziła się w Teksasie ale jej rodzice i część rodzeństwa przybyli do USA z Norwegii, pierwotnie ich nazwisko brzmiało Didriksen. Mildred już jako małe dziecko uprawiała różne sporty w tym m.in. baseball, w którym wykazywała duże zdolności. Swoje słynne przezwisko „Babe” otrzymała na cześć jednego z najsłynniejszych amerykańskich baseballistów: George`a Babe`a Ruth (1895-1948). Ponad to grała również w koszykówkę, nurkowała, jeździła na wrotkach. Początkowo największe sukcesy odnosiła w lekkiej atletyce. Do Igrzysk Olimpijskich, które odbywały się w 1932 roku w Los Angeles zakwalifikowała się aż w trzech dyscyplinach: rzucie oszczepem, biegu przez płotki oraz skoku wzwyż. Zdobyła tam trzy medale: jeden srebrny (skoki wzwyż) i dwa złote (rzut oszczepem i bieg przez płotki). Golfem zainteresowała się już w 1935 roku i bardzo szybko zaczęła odnosić również i w tej dyscyplinie ogromne sukcesy. Początkowo startowała jako amatorka ale bardzo szybko została uznana za zawodowca. W 1938 roku jako pierwsza kobieta wzięła udział w zawodowym turnieju dla mężczyzn. Na zawodach poznała swojego przyszłego męża – George`a Zahariasa. Jej największe sukcesy w golfie przypadają na lata 40. i 50. XX wieku. Tak o Babe napisała Melanie Hauser: „W czasach kiedy od kobiety oczekiwano aby była delikatna i kobieca, Babe była głośna i dumna. Była kobietą o tzw. mocnych kościach (ważyła ponad 70 kg i mierzyła ponad 175 cm wzrostu ), miała orli nos, grube wargi i mocny, chłopięcy wygląd, jak tylko wchodziła do pokoju zwracała na siebie uwagę.” Na zdjęciach z późnych lat 30. XX wieku, Babe pomimo swojego jak na owe czasy „mocnego” wyglądu, ubrana jest bardzo kobieco. W tym czasie preferowała lekko rozkloszowane spódnice noszone z takimi samymi koszulami do tego zakładała krótkie skarpetki (doskonale podkreślające jej smukłe łydki) oraz dwukolorowe buty spectators. Gęste włosy do ramion były rozpuszczone i ułożone w modne w tym okresie fale. Warto dodać, że jednym z wielu talentów Babe było szycie, wiele swoich strojów wymyślała i tworzyła samodzielnie m.in. stroje do golfa.
Podsumowując tę część trzeba podkreślić, że moda golfowa zarówno męska jak i damska, od początku bardzo wyróżniała się na tle innych dyscyplin sportowych. Nigdzie indziej sportowcy i amatorscy gracze nie mieli tyle swobody aby poprzez strój oddać swoją indywidualność. Na barwność i niepowtarzalność mody golfowej składały się kolorowe i wzorzyste pończochy, swetry oraz kostiumy i komplety zarówno dla panów jak i pań, szyte najczęściej z doskonałej jakości tartanów i tweedów oraz fantazyjne nakrycia głowy. Trzeba również wspomnieć, że w tym okresie jedynie obuwie do jazdy konnej było utrzymane na tak wysokim poziomie i było tak doskonałej jakości jak buty do golfa. Ten swój niepowtarzalny i na pierwszy rzut oka rozpoznawalny styl i „sznyt” moda golfowa zawdzięcza przede wszystkim niezwykłym barwnym postacią, które w niego grywały na przykład takim jak Edward VIII.
© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Deklaracja dostępności Wilanów dla Młodych Talentów

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Wilanów dla Młodych Talentów.

 • Data publikacji strony internetowej:
 • Data ostatniej istotnej aktualizacji:

Status pod względem zgodności z ustawą

Strona internetowa jest niezgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.

Treści niedostępne

 • Brak opisów alternatywnych do treści nietekstowych (np. zdjęć i ilustracji). Brakujące opisy są systematycznie uzupełniane. (1.1.1, A)
 • Treści na stronie nie mają jasnej struktury (nieprawidłowe użycie znaczników semantycznych) (1.3.1, A)
 • Strona jest oparta na tabeli i przez to nie jest zrozumiała dla osób z niepełnosprawnością wzroku (1.3.2, A)
 • Miejscami nie jest zapewniony wystarczający kontrast minimalny. (1.4.3, AA)
 • Przy powiększeniu do 200% tekst źle się wyświetla i w ogóle nie ma możliwości odczytania tekstu po prawej stronie (1.4.4, AA)
 • Jednoznakowych skrótów klawiszowych nie można wyłączyć ani przemapować. (2.1.4, A)
 • Brak możliwości pominięcia pewnych bloków strony. Nie działają skróty klawiaturowe. (2.4.1, A)
 • Tytuł jest identyczny na podstronach i na stronie głównej. (2.4.2, A)
 • Nie wszystkie elementy aktywne są opisane albo nie zawsze opis jest jednoznaczny. (2.4.4, A)
 • Stronę w danym serwisie można zlokalizować tylko za pomocą jednego sposobu. (2.4.5, AA)
 • Brak nagłówków (2.4.6, AA)
 • Brak znacznika lang="pl" (3.1.1, A; 3.1.2, AA)
 • Brak identyfikatorów bądź unikalnych identyfikatorów. (4.1.1, A)

Przygotowanie deklaracji w sprawie dostępności

 • Deklarację sporządzono dnia:
 • Deklarację została ostatnio poddana przeglądowi i aktualizacji dnia:

Deklarację sporządzono na podstawie oceny podmiotu zewnętrznego przeprowadzonej przez Spółdzielnia Socjalna FADO.

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

 • Za rozpatrywanie uwag i wniosków odpowiada: Maria Zielińska.
 • E-mail: mzielinska@muzeum-wilanow.pl
 • Telefon: 785905734

Każdy ma prawo:

 • zgłosić uwagi dotyczące dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
 • zgłosić żądanie zapewnienia dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
 • wnioskować o udostępnienie niedostępnej informacji w innej alternatywnej formie.

Żądanie musi zawierać:

 • dane kontaktowe osoby zgłaszającej,
 • wskazanie strony lub elementu strony, której dotyczy żądanie,
 • wskazanie dogodnej formy udostępnienia informacji, jeśli żądanie dotyczy udostępnienia w formie alternatywnej informacji niedostępnej.

Rozpatrzenie zgłoszenia powinno nastąpić niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 7 dni. Jeśli w tym terminie zapewnienie dostępności albo zapewnienie dostępu w alternatywnej formie nie jest możliwe, powinno nastąpić najdalej w ciągu 2 miesięcy od daty zgłoszenia. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie będzie możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie może tą samą drogą złożyć skargę w sprawie zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej.

Skargi i odwołania

Po wyczerpaniu wskazanej procedury skargę można złożyć również do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Dostępność architektoniczna

Pałac
 • Parking i najbliższy przystanek znajdują się w odległości ok. 300 m od pałacu.
  Z pobliskich przystanków autobusowych oraz parkingu do pałacu prowadzi kilka dróg. Bezpośrednio do muzeum dochodzi się po nierównej nawierzchni, która częściowo składa się z kamieni polnych (tzw. kocie łby), częściowo jest to nawierzchnia HanseGrand. 
 • Ze strony muzeum można pobrać plan pałacu i ogrodów z zaznaczonymi trudnościami oraz udogodnieniami architektonicznymi. Na planie zaznaczone są najwygodniejsze trasy dojścia do pałacu z najbliższych przystanków autobusowych oraz z parkingu.
 • Najdogodniejszym przejściem są pasy z sygnalizacją świetlną znajdujące się przy barze McDonald. Przechodzimy na drugą stronę ulicy, dochodzimy do ogrodzenia, po czym kierujemy się w prawo i cały czas idziemy prosto chodnikiem. Po drodze po lewej stronie mijamy szereg budynków oraz kościół, za którym zaczyna się teren muzeum.
 • Opis dojścia z pętli autobusowej do kasy a następnie do pałacu dostępny jest również w formacie tekstowym oraz jako opis słowny w formacie mp3.
 • Kasa muzeum znajduje się w budynku przy ul. St. Kostki Potockiego. Do środka wchodzi się po schodach. Dla osób z trudnościami w poruszaniu się przed kasą umieszczony jest słupek ze specjalnym przyciskiem. Po naciśnięciu przycisku pracownik kasy zgłosi się do Państwa.
 • Wejście do pałacu dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową znajduje się w prawym skrzydle pałacu (od Sieni Zielonej).
 • Dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich dostępne są parter pałacu oraz park. Muzeum dysponuje rampami rozkładanymi ułatwiającymi wjazd i wyjazd z pałacu oraz poruszanie się po parterze pałacowym. WAŻNE! Ze względu na historyczny charakter miejsca jeszcze nie wszystkie progi zostały usunięte, a długość ramp, jakie możemy zastosować w obecnych warunkach, pozwala na osiągnięcie kąta nachylenia przy wjeździe i wyjeździe wynoszącego 24%.
 • Uwaga! Ze względu na przejściowe trudności techniczne osoby poruszające się na wózkach elektrycznych czasowo nie mają możliwości wjazdu do pałacu. Niedogodności zostaną jak najszybciej usunięte.
 • Pierwsze piętro pałacu i Sala Uczt oraz poziom -1 nie są dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową, w szczególności poruszających się na wózkach.
 • W każdym pomieszczeniu w pałacu znajduje się krzesło, z którego może skorzystać osoba potrzebująca odpoczynku.
 • W Galerii Północnej, Galerii Południowej oraz w Salonie Malinowym przygotowane zostały dodatkowe miejsca do siedzenia.
 • Toaleta dostosowana do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich znajduje się w Ogrodzie Różanym.
 • Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
Oranżeria
 • Dla osób zwiedzających dostępny jest wyłącznie poziom 0.
 • Do wejścia dla zwiedzających prowadzą stopnie o łącznej wysokości 36 cm. Dodatkowo przy wejściu znajduje się próg o wysokości 6 cm. Muzeum dysponuje rampami rozkładanymi ułatwiającymi wjazd i wyjazd z Oranżerii.
 • Przestrzeń w Oranżerii jest duża i dostępna dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Pompownia
 • Budynek Pompowni nie jest dostępny dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
 • Do budynku prowadzi droga pokryta nierówną nawierzchnią. Przestrzeń przed budynkiem jest wyłożona kostką granitową o łupanej nawierzchni.
 • Przed drzwiami wejściowymi znajduje się próg o wysokości 7 cm.
 • Wewnątrz budynku ze strefy wejściowej do głównej powierzchni Pompowni, w której odbywają się warsztaty, prowadzą schody (do pokonania jest 85 cm). W chwili obecnej nie ma możliwości pokonania tych schodów. Zgodnie z zaleceniami audyty rozważany jest montaż podnośnika.
Villa Intrata
 • Dojście do budynku wyłożone jest nierówną nawierzchnią – granitowa kostka o powierzchni łupanej.
 • Budynek Villi Intraty nie jest dostępny dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich z powodu schodów, które znajdują się przy każdym z trzech wejść do budynku.
 • Dla budynku został wykonany audyt dostępności architektonicznej i pracujemy nad wdrożeniem optymalnego rozwiązania.
stat