Stanisław Kostka Potocki, Jacques Louis David, 1781, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Główna Konkurs Sport i rekreacja Moda i obyczaje XVII w. Moda i obyczaje XVIII w. Moda i obyczaje XIX w. Sztuka krawiectwa
Sport i rekreacja
Ubiory do polowań i jazdy konnej w XVII w.
Ubiory sportowe w XVIII w.
Sprawdź się!
Ubiory sportowe w XIX w.
Automobiliści
W goglach i prochowcu
Płaszcz duster i gogle
Modni automobiliści
Artyści a strój automobilowy
Wyścigi i rajdy
Cykliści
Panowie w pończochach
O amazonkach
Golfiści
Zielona kamizelka
Czerwony frak
Dobry styl
Raj bez Ewy
"Ikona" mody golfowej
Knickerbockers dla kobiet
Kobiecości na polach golfowych
Jeźdźcy
Dandysi na koniach
Romantyczne lwice w cylinderkach
Smukła nóżka w bryczesach
Kąpielownicy
Dawni kąpielownicy i ich stroje
Kabiny i maszyny kąpielowe
Gorsety kąpielowe
Po I wojnie światowej
Krokieciści
Czerwony żakiecik
Krokiet
Kurtka Garibaldiego
Winslow Homer
II turniura
Ostatnie dobre lata
Łyżwiarze
Szkockie kratki i kożuszki
Dawni łyżwiarze
Ponętna nóżka
Gwiazdy łyżwiarstwa
Myśliwi
Od czerwonego rajtroka do marynarki norfoldzkiej
Czerwone kurtki
Bertie i jego marynarka
Szermierze
Tenisiści
Pokaz mody na korcie
Królewska gra
Wamsy, kamizelki, domowe czapki
Tenis ziemny
W gorsecie i tiurniurze na korcie
Wiktoriańskie damy
Wygodne stroje męskie
Biały sport
Walka o wygodę
Lata szalone, lata złote
Nowy styl, nowa sylwetka
Bogini kortu
Bitwa o szorty
Pończochy
Płaszcz duster i gogle
Jak ukazują rysunki z początków XX wieku, najpopularniejszym strojem do samochodu były długie płaszcze zwane duster jak pisze Georgiana O`Hara duster to: „Długi, lekki płaszcz, szyty z gabardyny albo wełny, powstały pod koniec XIX wieku dla automobilistów. Duster miał długie rękawy i wysoki kołnierzyk i okrywał całe ciało od szyj aż po kostki.” Do tego nadal noszono: panie- duże kapelusze omotane lekkim szalem a panowie – różnego rodzaju czapki typu kaszkiet z nieodłącznymi goglami. Dowodem na to jak ważną rolę w stroju automobilisty pełniły odpowiednie nakrycia głowy oraz owe gogle były reklamy ukazujące się w ówczesnej prasie. Prezentowały one różnego rodzaju gogle- mniejsze lub większe oraz nakrycia głowy- dla panów w formie futrzanych czapeczek w formie toczka a dla pań kapturów z płatkiem miki na wysokości twarzy, ściąganych sznureczkiem na szyi lub też specjalnych jedwabnych szali zawiązywanych na kaszkiecie lub kapeluszu. A tak ówczesne nakrycia głowy wspominała młoda Agata Christie: „Byłam w siódmym niebie. Lady Barttelot pożyczyła mi jedną z nowych czapek automobilowych- taką płaską, coś pośredniego między czapką żeglarską a czapką pruskich oficerów ze sztabu cesarskiego-którą przewiązywało się specjalną woalką. Wsiedliśmy do tego potwora, otulono nas dodatkowymi pledami i pomknęliśmy jak wicher. W owych czasach wszystkie auta były odkryte i należało być bardzo zahartowanym, żeby taka jazda sprawiała przyjemność.”
Oryginalny damski strój automobilowy przetrwał do dnia dzisiejszego w Instytucie Ubioru w Kioto. „Brązowy, lniany płaszcz z obciąganymi guzikami, zdobiony sznureczkiem; kaptur z białego jedwabiu habutae i tiulu, przezroczysty płatek miki na wysokości oczu; bluzka z wełnianego diagonalu w barwne paski; spódnica z szarej wełny.” Owe płaszcze tak chętnie noszone przez automobilistów obydwu płci były szyte z różnego rodzaju materiałów o bardzo różnym wzorze. Wykorzystywano jednobarwną skórę i jedwab lub wzorzyste, najczęściej kraciaste materiały tweedowe. Płaszcze skórzane cieszyły się największą popularnością wśród panów (na przykład płaszcze z foczej skóry) natomiast tweed, jedwab czy len wśród pań, choć zdarzały się wyjątki. Warto wspomnieć również, że w tym okresie słynny krawiec paryski Ström wymyślił specjalny płaszcz z kapturem szyty z gumowanej lub zaimpregnowanej bawełnianej materii, który nazwał: parasolką dla automobilistów.
Automobil szybko stał się jednym z wyznaczników nowoczesności, a jeden z założycieli grupy futurystów, Filippo Marinetti w manifeście tego ugrupowania głosił: „Oświadczam, że wspaniałość świata wzbogaciła się o nowe piękno: piękno szybkości! Samochód wyścigowy ze swoim pudłem zdobnym w wielkie rury podobne do wężów o ognistym oddechu… ryczący samochód, który zdaje się pędzić po taśmie karabinu maszynowego, jest piękniejszy od Nike z Samotraki.” Futuryści od samego początku zafascynowani byli samochodem oraz promowali kult szybkości, dlatego nie może dziwić fakt, że samochód był jednym z motywów ich twórczości. Taki czerwony, rozpędzony automobil na jednym ze swoich obrazów z przełomu 1904 – 1905 ukazał Umberto Boccioni, siedzący w nim automobiliści ubrani są w czarne, skórzane dustery, czapki-pilotki oraz gogle.
W tym okresie właściciele automobili co raz częściej do prowadzenia swoich pojazdów zatrudniali wyspecjalizowanych w tym celu szoferów. Jak pisze Lipoński: „Strój służącego kierowcy [czyli właśnie szofera] cechował się inną czapką, zawsze z daszkiem i otokiem. Oprócz tego nosili oni zwykle krótsze, jedno lub dwurzędowe kurtki z czterema kieszeniami zapinanymi na guziki, paskiem i tylną plisą oraz specjalnym ochronnym kołnierzem, spodnie typu knickerbockers oraz sztylpy i lakierowane buty no i oczywiście nieodłączne gogle.
Oczywiście w podobnym stroju mógł też wystąpić sam właściciel samochodu gdy zapragnął sam go poprowadzić. Zwykle tego typu stroje samochodowe były szyte z mocnego materiału typu barchan w kolorze khaki.
Wraz ze wzrastającą popularnością automobilów (w 1908 roku wdrożono do seryjnej produkcji Model T firmy Ford) w prasie oraz katalogach wysyłkowych wielkich domów handlowych pojawia się co raz szersza i bogatsza oferta owych płaszczy samochodowych czyli dusterów. Jak ukazuje rycina z katalogu wysyłkowego Sears`a z 1909 roku, szczególnie duży wybór miały panie.
Mogły one wybrać płaszcze jednorzędowe, dwurzędowe, tweedowe w kratkę lub jednobarwne, z kieszeniami większymi lub mniejszymi, bardziej zdobione lub mniej, niektóre z nich były nawet pikowane od wewnątrz . Do nich jak widać ciągle noszono kapelusze z szerokim rondem przysłonięte cienkim zawojem wiązanym pod szyją. Warto również dodać, że w tym okresie modne było wśród pań jeździć samochodem ze swoim ulubionym zwierzęciem podobnie jak pani ubranym w płaszcz duster i gogle. Panna Rosamund Dixey z Bostonu woziła w swoim automobilu na honorowym miejscu swoją świnię.
W tym czasie w prasie pojawiło się również wiele praktycznych rad dla pań dotyczących tego, co powinno się trzymać w samochodzie i gdzie; panna Levitt m.in. radziła paniom aby w specjalnej szufladzie umieszczonej pod siedzeniem trzymały: czyste rękawiczki, szal, chusteczkę, puder, agrafki, szpilki do włosów oraz podręczne lusterko a do tego czekoladki i rewolwer, który może się przydać gdy panie podróżują same.
Samochody cieszyły się ogromną popularnością przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych. W dużej mierze przyczynił się do tego Henry Ford (1863-1947). W 1896 roku zbudował on pierwszy prototyp własnego samochodu, a w 1899 roku stał się jednym ze współzałożycieli firmy Detroit Automobile Company, jednak po sprzeczce z innymi udziałowcami szybko sprzedał swoje udziały i zajął się tworzeniem własnego imperium samochodowego. Ford chciał, żeby samochód przestał być symbolem luksusu i był dostępniejszy dla większej liczby ludzi. Dlatego aby obniżyć koszty produkcji aut, zmechanizował oraz przyśpieszył cały proces- wprowadzając ruchomą taśmę produkcyjną oraz trzy zmianowy system pracy. W 1908 roku opracował i wdrożył do produkcji słynny Model T, który aby był tańszy, produkował w jednym kolorze i modelu. Samochody te były wytwarzane do 1927 roku i w sumie z taśmy fabrycznej zjechało ich aż 15 milionów. Szybko stały się samochodami niezwykle popularnymi i dostępnymi nawet dla robotników.
Jak pisze Lipoński: „Ogromny wpływ począł mieć samochód, podobnie jak pojawiający się wówczas na drogach tańszy motocykl, na rozwój turystyki weekendowej.” Na ten fakt zwraca również uwagę Adburgham: „Dzięki pomocy automobilu wiejski weekend za miastem stał się jedną z tradycji życia bogatej socjety.”
© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Deklaracja dostępności Wilanów dla Młodych Talentów

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Wilanów dla Młodych Talentów.

 • Data publikacji strony internetowej:
 • Data ostatniej istotnej aktualizacji:

Status pod względem zgodności z ustawą

Strona internetowa jest niezgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.

Treści niedostępne

 • Brak opisów alternatywnych do treści nietekstowych (np. zdjęć i ilustracji). Brakujące opisy są systematycznie uzupełniane. (1.1.1, A)
 • Treści na stronie nie mają jasnej struktury (nieprawidłowe użycie znaczników semantycznych) (1.3.1, A)
 • Strona jest oparta na tabeli i przez to nie jest zrozumiała dla osób z niepełnosprawnością wzroku (1.3.2, A)
 • Miejscami nie jest zapewniony wystarczający kontrast minimalny. (1.4.3, AA)
 • Przy powiększeniu do 200% tekst źle się wyświetla i w ogóle nie ma możliwości odczytania tekstu po prawej stronie (1.4.4, AA)
 • Jednoznakowych skrótów klawiszowych nie można wyłączyć ani przemapować. (2.1.4, A)
 • Brak możliwości pominięcia pewnych bloków strony. Nie działają skróty klawiaturowe. (2.4.1, A)
 • Tytuł jest identyczny na podstronach i na stronie głównej. (2.4.2, A)
 • Nie wszystkie elementy aktywne są opisane albo nie zawsze opis jest jednoznaczny. (2.4.4, A)
 • Stronę w danym serwisie można zlokalizować tylko za pomocą jednego sposobu. (2.4.5, AA)
 • Brak nagłówków (2.4.6, AA)
 • Brak znacznika lang="pl" (3.1.1, A; 3.1.2, AA)
 • Brak identyfikatorów bądź unikalnych identyfikatorów. (4.1.1, A)

Przygotowanie deklaracji w sprawie dostępności

 • Deklarację sporządzono dnia:
 • Deklarację została ostatnio poddana przeglądowi i aktualizacji dnia:

Deklarację sporządzono na podstawie oceny podmiotu zewnętrznego przeprowadzonej przez Spółdzielnia Socjalna FADO.

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

 • Za rozpatrywanie uwag i wniosków odpowiada: Maria Zielińska.
 • E-mail: mzielinska@muzeum-wilanow.pl
 • Telefon: 785905734

Każdy ma prawo:

 • zgłosić uwagi dotyczące dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
 • zgłosić żądanie zapewnienia dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
 • wnioskować o udostępnienie niedostępnej informacji w innej alternatywnej formie.

Żądanie musi zawierać:

 • dane kontaktowe osoby zgłaszającej,
 • wskazanie strony lub elementu strony, której dotyczy żądanie,
 • wskazanie dogodnej formy udostępnienia informacji, jeśli żądanie dotyczy udostępnienia w formie alternatywnej informacji niedostępnej.

Rozpatrzenie zgłoszenia powinno nastąpić niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 7 dni. Jeśli w tym terminie zapewnienie dostępności albo zapewnienie dostępu w alternatywnej formie nie jest możliwe, powinno nastąpić najdalej w ciągu 2 miesięcy od daty zgłoszenia. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie będzie możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie może tą samą drogą złożyć skargę w sprawie zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej.

Skargi i odwołania

Po wyczerpaniu wskazanej procedury skargę można złożyć również do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Dostępność architektoniczna

Pałac
 • Parking i najbliższy przystanek znajdują się w odległości ok. 300 m od pałacu.
  Z pobliskich przystanków autobusowych oraz parkingu do pałacu prowadzi kilka dróg. Bezpośrednio do muzeum dochodzi się po nierównej nawierzchni, która częściowo składa się z kamieni polnych (tzw. kocie łby), częściowo jest to nawierzchnia HanseGrand. 
 • Ze strony muzeum można pobrać plan pałacu i ogrodów z zaznaczonymi trudnościami oraz udogodnieniami architektonicznymi. Na planie zaznaczone są najwygodniejsze trasy dojścia do pałacu z najbliższych przystanków autobusowych oraz z parkingu.
 • Najdogodniejszym przejściem są pasy z sygnalizacją świetlną znajdujące się przy barze McDonald. Przechodzimy na drugą stronę ulicy, dochodzimy do ogrodzenia, po czym kierujemy się w prawo i cały czas idziemy prosto chodnikiem. Po drodze po lewej stronie mijamy szereg budynków oraz kościół, za którym zaczyna się teren muzeum.
 • Opis dojścia z pętli autobusowej do kasy a następnie do pałacu dostępny jest również w formacie tekstowym oraz jako opis słowny w formacie mp3.
 • Kasa muzeum znajduje się w budynku przy ul. St. Kostki Potockiego. Do środka wchodzi się po schodach. Dla osób z trudnościami w poruszaniu się przed kasą umieszczony jest słupek ze specjalnym przyciskiem. Po naciśnięciu przycisku pracownik kasy zgłosi się do Państwa.
 • Wejście do pałacu dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową znajduje się w prawym skrzydle pałacu (od Sieni Zielonej).
 • Dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich dostępne są parter pałacu oraz park. Muzeum dysponuje rampami rozkładanymi ułatwiającymi wjazd i wyjazd z pałacu oraz poruszanie się po parterze pałacowym. WAŻNE! Ze względu na historyczny charakter miejsca jeszcze nie wszystkie progi zostały usunięte, a długość ramp, jakie możemy zastosować w obecnych warunkach, pozwala na osiągnięcie kąta nachylenia przy wjeździe i wyjeździe wynoszącego 24%.
 • Uwaga! Ze względu na przejściowe trudności techniczne osoby poruszające się na wózkach elektrycznych czasowo nie mają możliwości wjazdu do pałacu. Niedogodności zostaną jak najszybciej usunięte.
 • Pierwsze piętro pałacu i Sala Uczt oraz poziom -1 nie są dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową, w szczególności poruszających się na wózkach.
 • W każdym pomieszczeniu w pałacu znajduje się krzesło, z którego może skorzystać osoba potrzebująca odpoczynku.
 • W Galerii Północnej, Galerii Południowej oraz w Salonie Malinowym przygotowane zostały dodatkowe miejsca do siedzenia.
 • Toaleta dostosowana do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich znajduje się w Ogrodzie Różanym.
 • Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
Oranżeria
 • Dla osób zwiedzających dostępny jest wyłącznie poziom 0.
 • Do wejścia dla zwiedzających prowadzą stopnie o łącznej wysokości 36 cm. Dodatkowo przy wejściu znajduje się próg o wysokości 6 cm. Muzeum dysponuje rampami rozkładanymi ułatwiającymi wjazd i wyjazd z Oranżerii.
 • Przestrzeń w Oranżerii jest duża i dostępna dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Pompownia
 • Budynek Pompowni nie jest dostępny dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
 • Do budynku prowadzi droga pokryta nierówną nawierzchnią. Przestrzeń przed budynkiem jest wyłożona kostką granitową o łupanej nawierzchni.
 • Przed drzwiami wejściowymi znajduje się próg o wysokości 7 cm.
 • Wewnątrz budynku ze strefy wejściowej do głównej powierzchni Pompowni, w której odbywają się warsztaty, prowadzą schody (do pokonania jest 85 cm). W chwili obecnej nie ma możliwości pokonania tych schodów. Zgodnie z zaleceniami audyty rozważany jest montaż podnośnika.
Villa Intrata
 • Dojście do budynku wyłożone jest nierówną nawierzchnią – granitowa kostka o powierzchni łupanej.
 • Budynek Villi Intraty nie jest dostępny dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich z powodu schodów, które znajdują się przy każdym z trzech wejść do budynku.
 • Dla budynku został wykonany audyt dostępności architektonicznej i pracujemy nad wdrożeniem optymalnego rozwiązania.
stat