Portret rodzinny Jana III, Henri Gascar, 2 poł. XVII w. , Kraków, Państwowe Zbiory Sztuki na Wawelu
Główna Konkurs Moda i obyczaje Ubiory polskie Ubiory obce Tkaniny Słownik Bibliografia Inne
Ubiory obce
Galeria portretów
Ubiory kobiece
Ubiory męskie
Ubiory kobiece w siedemnastowiecznej Europie
Zarys mody francuskiej
Początek wieku ‒ ostatnie lata panowania hiszpańskiej mody
Lata 1620‒1635: Nowa swobodna sylwetka
Lata 1635‒1655: Czas eleganckiego umiaru
Lata 1660‒1685: Splendor dworskiej mody
1685‒1700: Teatr dworskiej mody
Moda hiszpańska
Moda holenderska
Moda w pozostałych krajach zachodniej Europy
Koszule i "chusty białe" - czyli o bieliźnie w XVII wieku
Kształty i sznurówki - dzieje gorsetu w XVII wieku
Ubiór męski w siedemnastowiecznej Europie
Początek wieku- ostatnie lata panowania hiszpańskiej mody
Lata 1620-1645 - nowa swobodna sylwetka
Lata 1650-1675 - czas dworskich ekstrawagancji
Lata 1675-1700 - czas dworskiego munduru
Moda holenderska
Wpływy mody francuskiej i holenderskiej w zachodniej Europie
Ubiory do polowań i jazdy konnej w XVII wieku
Ubiory tureckie w XVII wieku
Kształty i sznurówki – o gorsetach siedemnastowiecznych
dr Anna Straszewska
Żaden z elementów garderoby nie wzbudza tyle emocji i kontrowersji co gorset. W kulturze zachodniej uważany za symbol kobiecej seksualności i preferowanego typu urody, ale też zniewolenia, opresji, uprzedmiotowienia kobiecego ciała i niezdrowego trybu życia. Choć dzisiaj raczej wyszedł z codziennego użycia, zarezerwowany na szczególne okazje, kojarzony ze sferą erotyki, cały czas jest przedmiotem westchnień milionów kobiet, dążących do idealnej sylwetki i nie zrażonych przez związane z nim negatywne konotacje. Obecny w modzie europejskiej już prawie czterysta lat, na dobre zagościł w kobiecej garderobie w XVII wieku.
Moda na gorsety zaczęła kształtować się już jednak w XVI wieku i wtedy też wypracowano rozwiązania konstrukcyjne, które były stosowane i udoskonalane przez dwa kolejne stulecia. Bynajmniej jednak pierwsze usztywniane staniki nie miały służyć podkreśleniu kobiecej urody oraz wyeksponowaniu smukłej talii i pełnego biustu. Wręcz przeciwnie, zwłaszcza we włoskiej modzie renesansowej starano się zniwelować opływowe linie kobiecego torsu i nadać mu jednolity walcowaty kształt. Tylko na takiej gładkiej, równej powierzchni można było odpowiednio ukazać piękno wzorzystych tkanin – szerokoraportowych adamaszków, a zwłaszcza strzyżonych aksamitów o dużych regularnych wzorach, z których ówczesna Italia słynęła na całą Europę. W takiej sukni sportretowana została przez Bronzina w 1545 roku Eleonora z Toledo (Detroit Institute of Arts). Usztywniony spodni stanik pozwalał na uniknięcie fałdek i marszczenia tkaniny. W okresie renesansu we Włoszech najprawdopodobniej nie noszono jednak przeszytych na fiszbinach gorsetów – usztywnienie uzyskując w inny sposób, m.in. za pomocą skóry, wszytego pomiędzy warstwy materiału kartonu, czy dwóch warstw lnu wzmocnionego klejem, jak w przypadku spodniego stanika odkrytego w 1999 roku wraz z całym ubiorem grobowym zmarłej w 1547 roku księżnej Urbino Gulii Varano. Żadnych wzmocnień nie miał natomiast spodni stanik grobowy bez rękawów zmarłej w 1562 roku Eleonory z Toledo (tutaj). Wykonany był jednak z podszytego lnianym płótnem czerwonego aksamitu, co również zapewniało mu pewną sztywność. Jego prosty krój z trzech części bez zaszewek dodatkowo niwelował kobiece kształty. Nieznacznie wydłużony z przodu posiadał zapięcie na haftki. Ten typ ubioru spodniego wywodzi się najprawdopodobniej z noszonej już od średniowiecza pod ubiorem wierzchnim sukni bez rękawów, początkowo krojonej jednolicie, a od XV wieku z przecięciem w talii, jaką widzimy na obrazach Tycjana „Noli me tangere” (1511-12, Londyn, National Gallery), czy „Młoda kobieta przy toalecie” (1515, Paryż, Luwr). W drugiej ćwierci XVI wieku rozdzielono górę i dół, toteż stanik zaczął stanowić odrębną część garderoby, nie połączoną ze spódnicą, co dobrze ukazuje sznurowany po bokach czerwony gorsecik na ramiączkach przedstawiony na obrazie Bernardo Strozziego „Personifikacja Sławy” z 1635-36 roku (Londyn, National Gallery). Z czasem też został wydłużony z przodu w szpic i zaopatrzony w taski przy brzegu, które zapewniały lepsze ułożenie sukni wierzchniej.
We Włoszech w przypadku kobiet z warstw niższych suknia bez rękawów, a później zwłaszcza zestaw składający się z oddzielnego stanika i spódnicy stanowiły podstawę ich garderoby. Natomiast zamożne damy zakładały na wierzch drugą suknię z rękawami. Jednak nie w całej Europie. W Polsce, gdzie może bardziej niż finezję i zawiłości kroju, ceniono sobie bogactwo i przepych, suknia bez rękawów noszona była w XVI i na początku XVII wieku również chętnie przez szlachcianki i magnatki. Szyto ją wtedy z kosztownych jedwabnych tkanin o bogatych deseniach, tak jak na portretach córek Sebastiana Lubomirskiego – Krystyny lub Barbary (ok. 1600 r.), którą widzimy odzianą w ubiór z czerwonego wzorzystego aksamitu oraz Katarzyny Ostrogskiej w sukni haftowanej we wzór o motywach ślubnych (1597 r.).
Krój ten pozwalał ponadto wyeksponować rękawy koszuli z najdelikatniejszego płótna. Suknię taką, ale przede wszystkim sam stanik bez rękawów, niczym pancerz skrywający kobiece wdzięki i spłaszczający piersi nazywano w Polsce kształtem lub kształciczkiem. Nawet jeśli posiadał on wycięcie przy szyi, było ono szczelnie zasłonięte przez koszulę z krezą. Kilka tego typu staników z różnych tkanin w tym jedwabnych, raczej stanowiących podstawowy kobiecy ubiór wierzchni, a nie element bielizny zawiera inwentarz pośmiertny mieszczki Barbary Ficzkowej z 1583 roku: „kształcik adamaszkowy, dziki, z akasamitem, wiotchy; drugi kitajczany, czerwony, z czarnem aksamitem; trzeci czamletowy, czerwony, nowy, z aksamitem; czwiarty kalinowy, brynatny stary; piąty muchajerowy, brunatny, stary”. Ubiór ten cieszył się popularnością jeszcze w początkach XVII wieku, zachwalany przez moralistów, potępiających modne nowinki i ceniących tradycyjne, nie podgalające szybkim zmianom, proste, a nade wszystko skromne ubiory:
„Sukienka prostym krojem zawsze najcudniejsza
Przez rękawów kształciczek, to tak subtelniejsza”
– pisał w 1600 roku Piotr Zbylitowski w Przyganie wymyślnym strojom białogłowskim. W ubiorach niższych warstw społecznych, zwłaszcza chłopskich sznurowany na piersiach nieusztywniany kaftanik na wąskich ramiączkach z taskami wywodzący się jeszcze z mody siedemnastowiecznej przetrwał aż do XX wieku. Zmienił jedynie nazwę na gorset.
W warstwach wyższych pod wpływem dworu królewskiego i habsburskich żon Zygmunta III Wazy na początku XVII wieku zaczęła upowszechniać się moda hiszpańska a wraz z nią inny typ sukni, wymagający usztywnianego fiszbinami bieliźnianego gorsetu, zwanego u nas początkowo również kształtem. Po­dobnie jednak jak nieusztywniany stanik zakładany był on zawsze na koszulę, a nie na gołe ciało. Wbrew pozorom modelował on sylwetkę znacznie bardziej miękko niż stanik włoski – nadawał jej naturalną opływową linię, lekko podkreślając biust i talię. Najprawdopodobniej w Hiszpanii noszony był on już w pierwszej połowie XVI wieku, jednak najstarsze zachowane przykłady tego typu obiektów są późniejsze – np. pochodzący z ok. 1560 roku gorset grobowy bez tasek z łukowato wygiętym ku górze dekoltem, jak w modnych wówczas sukniach, znaleziony w kościele Wszystkich Świętych w Pradze i prezentowany na wystawie Praha Španělska w 2009 na Zamku Praskim (tutaj). Do najbardziej znanych należy natomiast przebadany dokładnie przez Janet Arnold gorset wydobyty z grobu zmarłej w 1598 roku pfalzgräfin Dorothei Sabiny von Neuburg (obecnie w Bayerisches Nationalmuseum w Monachium) – uszyty z trzech części, sznurowany z tyłu, z doszytymi taskami i usztywniany z przodu bryklą. Wykonany był najprawdopodobniej z dwóch warstw lnianego płótna, które uległo destrukcji – zachowała się jedynie wierzchnia warstwa z kremowego jedwabiu. Wzmacniały go – również niezachowane – fiszbiny, których pozostałością są wąskie kanaliki przeszyte przez wszystkie warstwy z przodu i wzdłuż sznurowania. W przeciwieństwie do późniejszych gorsetów partie osłaniające piersi nie były usztywnione, stąd też gorset nie spłaszczał ich nadmiernie i nie wypychał ku górze, co potwierdzają liczne portrety ukazujące suknie hiszpańskie z przełomu XVI i XVII wieku. Można przypuszczać, że gorset tego typu ma na sobie królowa Konstancja Austriaczka na portrecie Pietera Claesz. Soutmana z ok. 1626 roku, której suknia z podwójnymi rękawami i zabudowanym stanikiem, mimo iż ćwierć wieku późniejsza, ma zbliżony fason do ubioru grobowego Dorothei Sabiny (tutaj) i nie niweluje całkowicie piersi.
Nieco późniejszy jest datowany na ok. 1603 roku tzw. „effigy corset” (tutaj), w który ubrana była figura królowej angielskiej Elżbiety I z opactwa Wenstminsterskiego. Choć krojony jest również z trzech części, różni się on nieco od zabytku niemieckiego – sznurowanie znajduje się z tyłu, nie ma brykli i jest przeszywany fiszbinami na całej powierzchni, także na piersiach; taski nie są doszywane, tylko wycięte po bokach, a przód jest mocno wydłużony i zakończony półkoliście – w modzie francusko-angielskiej tego czasu wydłużenie to bardzo często opierało się na fortugałach o walcowatym kształcie. I choć w Polsce i państwach ościennych w tym czasie w sferach magnackich dominowały raczej wzorce mody hiszpańsko-niemieckiej na nielicznych portretach można spotkać stroje inspirowanie modą francuską i angielską. Tego typu mocno zapóźniony strój – a zatem zapewne i gorset – ma na sobie m.in. Anna Maria Kreytzen na portrecie Macieja Czwiczka z 1634 roku.
W latach 30-tych XVII wieku moda francuska zmieniła już jednak całkowicie charakter – zrywając z dworską sztywnością i nad funkcje reprezentacyjne przedkładając eksponowanie kobiecych powabów, już w XVI wieku zresztą chętniej pokazywanych we Francji niż w szczelnie zabudowanych strojach hiszpańskich. Nową rolę zyskał też gorset, który z wstydliwie urywanego elementu bielizny przekształcił się w – początkowo tylko częściowo widoczny spod sukni wierzchniej, bogato dekorowany element garderoby, a w końcu samodzielny, już niczym nie przysłaniany stanik. W tej pierwszej wersji widzimy go na wspaniałym portrecie Marii de Tassis pędzla Antona van Dycka z ok. 1629/1630 (Lichtenstein Museum, Wiedeń ) – pokryty lśniącym srebrzystobiałym atłasem i obszyty wzdłuż szwów złotym galonem ma krój z wyraźnie wyodrębnioną przednią częścią w formie wydłużonego trójkąta. Spłaszczone piersi wypchnięte są do góry i rysują się wyraźnie w głębokim wycięciu dekoltu, przysłoniętego jedynie delikatnym rąbkiem cienkiej koszuli. Podobną, modną wydekoltowaną toaletę, gdzie spod otwartej z przodu sukni wierzchniej widać zachodzący szpicem na spódnicę gorset, ma na sobie również królewna Anna Wazówna, siostra Zygmunta III, na słabym artystycznie portrecie autorstwa Jakoba Henrika Elbfasa z lat 30-tych XVII wieku.
Był to jednak wówczas jeszcze raczej odosobniony przypadek na ziemiach Rzeczpospolitej. Polki nosiły albo zapóźnione o kilkanaście lat stroje francuskie, albo wręcz ubiory stanowiące niekiedy dziwną mieszaninę wzorców hiszpańskich i francuskich, tylko powierzchownie dostosowanych do wymogów nowego stylu, szytych bez zrozumienia modnej konstrukcji, nie mówiąc już o zasadach elegancji.
Moda francuska w najświeższym wydaniu prosto z Paryża zaczęła zdobywać sobie wśród Polek szersze grono zwolenniczek dopiero za sprawą królowej Marii Ludwiki Gonzagi, przybyłej do Polski wraz z fraucymerem i kuframi pełnymi strojów w 1646 roku. Jej podstawą była suknia składająca się z fałdzistej spódnicy bez usztywnień, sznurowanego najczęściej z tyłu stanika-gorsetu o poziomej linii dekoltu z nisko wszytymi bufiastymi rękawami do łokcia. Zmienił się też jego krój na bardziej dopasowany do sylwetki – przód cięto z trzech, a tył z czterech części, z których środkowe miały kształt odwróconego trójkąta – pozwalało to również na dodatkowe optyczne zwężenie talii i tak już mocno ściśniętej poprzez sznurowanie. Nie bez przyczyny ubiór ten zaczął być wówczas nazywany w Polsce „sznurówką”. Tak jak dawniej wykonywano go z dwóch warstw grubego lnianego płótna, między które w wąskich kanalikach wszywano fiszbiny z rogu wieloryba (bądź ich zamienniki, takie jak trzcina hiszpańska, czyli rattan, wiklina, czy źdźbła trawy mietlicy). Po zszyciu poszczególnych części całość pokrywano tkaniną jedwabną – najczęściej modnym wówczas gładkim atłasem i ewentualnie zdobiono szwy obszyciami z pasmanterii, metalowych koronek lub galonów. A także doszywano rękawy. W zbiorach europejskich m.in. w Victoria & Albert Museum w Londynie (tutaj) czy Museum of London (tutaj) zachowało się kilka tego typu staników.
O tym, jak śmiały mógł być to strój, najlepiej świadczy Portret Marii Ludwiki w parku Justusa von Egmonta z 1645 roku – stanik wypycha ku górze piersi, niemal całkowicie widoczne w głębokim wycięciu dekoltu, co dobrze oddaje Samuel Twardowski w wierszowanym romansie Nadobna Paskwalina (1655):
„Pierś zupełna i biała na wierzch się dobywa Kształtem dwu pomagranat, której część pokrywa Subtelna bawełnica, a część do wpół nagiéj Wydawa się na wymiot...”
Tak bezwstydne eksponowanie ukrytych do tej pory wdzięków nie mogło przejść bez echa i pozostawić obojętnymi całego grona moralistów, co celnie skomentował Wacław Potocki:
„Wołał na białogłowy reformat z ambony, Że cale wstyd straciły panny i matrony, Gdy na ponetę żądzy wdowy i mężatki Ukazują i piersi, i nagie łopatki”.
I choć podobne głosy krytyki były w 2. połowie XVII wieku bardzo liczne, z wyjątkiem związanych z dworem magnatek, Polki mimo iż starały się nadążać za modą francuską, nie były w rzeczywistości aż tak skore do odkrywania swych wdzięków, zapewne również ze względu na niezbyt sprzyjający obnażaniu klimat, o czym świadczą zachowane portrety (należy ponadto pamiętać, że w XVII wieku nastąpiło w Europie długoletnie ochłodzenie związane z tzw. małą epoką lodowcową). Krzysztof Opaliński w liście do brata z pewną ulgą pisał o nie do końca modnej przemianie swej żony Teresy z Czarnkowskich pod wpływem królowej: „Wystroiła mi ją tyż cale po francusku krom tego, że cycków nie pokazuje, choć to à la modissimum”. Dekolty najczęściej skromnie skrywał obszyty koronką delikatny biały płócienny kołnierz, jak na portrecie Anny Oświęcimówny autorstwa Macieja Czwiczka z 1647 lub szeroki rąbek koszuli wystającej spod stanika widoczny na portrecie trumiennym Barbary Domicelli Lubomirskiej z ok. 1667-76 roku.
Moda na suknie ze stanikiem-sznurówką nie wymagające już odrębnego bieliźnianego gorsetu utrzymała się niemal do końca wieku XVII. Suknie tego typu nosiły zarówno królowa Eleonara Wiśniowiecka, a przede wszystkim kolejna francuska małżonka polskiego monarchy – Marysieńka Sobieska.
Zmieniły się jedynie proporcje kobiecej sylwetki – stopniowo kibić zaczęła ulegać wydłużeniu i uwysmukleniu, przybierając formę odwróconego stożka. Najbardziej wydłużone gorsety w modę weszły w latach 80-tych XVII wieku. Talia była coraz bardziej nienaturalnie ściskana i formowana od wczesnego dzieciństwa. Dopiero w latach 80-tych XVII wieku, a powszechniej w 90-tych sznurówka zaczęła powracać stopniowo do swojej pierwotnej funkcji – czyli elementu bielizny. Od tej pory zwłaszcza w strojach dworski skrywano ją coraz częściej pod otwartą z przodu wierzchnią suknią, jakie widzimy na Portrecie królowej Marii Kazimiery i jej córki Teresy Kunegundy wraz z dwórkami z lat 80-tych XVII wieku, czy Portrecie Teresy Woronieckiej z przełomu XVII i XVIII wieku.
Stąd też przestano do niej dodawać rękawy, pozostawiając jedynie wąskie ramiączka. Często też jedynie widoczny spod sukni wierzchniej przód pokrywano wzorzystą jedwabną tkaniną i zdobiono pasmanterią, jak w przypadku stanika z Museum of London (tutaj). Zwykle jednak skromniejszy przód gorsetu ukrywano od tej pory pod trójkątnym bawetem – wymienną ozdobną wstawką, która ogromną popularność zyskała w XVIII wieku. Jednak jeszcze przynajmniej do połowy następnego stulecia oba typy gorsetów współistniały obok siebie – nadal modne były noszone ze spódnicą usztywniane staniki z doszytymi rękawami, pokryte często wzorzystymi jedwabiami, jaki i bieliźniane sznurówki na ramiączkach, niekiedy również mające wierzchnią warstwę z jedwabiu, coraz częściej jednak pokrywane tańszymi, za to mocnymi tkaninami. Także mieszkanki dawnej Rzeczpospolitej coraz odważniej podążały za obowiązującą modą, dbając również o odpowiednie kształtowanie sylwetki – już w XVII wieku kupowały zarówno gorsety sprowadzanie z Francji, jak i wykonywane przez rodzimych rzemieślników, do których jedynie sprowadzano z zagranicy fiszbiny.
© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Deklaracja dostępności Wilanów dla Młodych Talentów

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Wilanów dla Młodych Talentów.

 • Data publikacji strony internetowej:
 • Data ostatniej istotnej aktualizacji:

Status pod względem zgodności z ustawą

Strona internetowa jest niezgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.

Treści niedostępne

 • Brak opisów alternatywnych do treści nietekstowych (np. zdjęć i ilustracji). Brakujące opisy są systematycznie uzupełniane. (1.1.1, A)
 • Treści na stronie nie mają jasnej struktury (nieprawidłowe użycie znaczników semantycznych) (1.3.1, A)
 • Strona jest oparta na tabeli i przez to nie jest zrozumiała dla osób z niepełnosprawnością wzroku (1.3.2, A)
 • Miejscami nie jest zapewniony wystarczający kontrast minimalny. (1.4.3, AA)
 • Przy powiększeniu do 200% tekst źle się wyświetla i w ogóle nie ma możliwości odczytania tekstu po prawej stronie (1.4.4, AA)
 • Jednoznakowych skrótów klawiszowych nie można wyłączyć ani przemapować. (2.1.4, A)
 • Brak możliwości pominięcia pewnych bloków strony. Nie działają skróty klawiaturowe. (2.4.1, A)
 • Tytuł jest identyczny na podstronach i na stronie głównej. (2.4.2, A)
 • Nie wszystkie elementy aktywne są opisane albo nie zawsze opis jest jednoznaczny. (2.4.4, A)
 • Stronę w danym serwisie można zlokalizować tylko za pomocą jednego sposobu. (2.4.5, AA)
 • Brak nagłówków (2.4.6, AA)
 • Brak znacznika lang="pl" (3.1.1, A; 3.1.2, AA)
 • Brak identyfikatorów bądź unikalnych identyfikatorów. (4.1.1, A)

Przygotowanie deklaracji w sprawie dostępności

 • Deklarację sporządzono dnia:
 • Deklarację została ostatnio poddana przeglądowi i aktualizacji dnia:

Deklarację sporządzono na podstawie oceny podmiotu zewnętrznego przeprowadzonej przez Spółdzielnia Socjalna FADO.

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

 • Za rozpatrywanie uwag i wniosków odpowiada: Maria Zielińska.
 • E-mail: mzielinska@muzeum-wilanow.pl
 • Telefon: 785905734

Każdy ma prawo:

 • zgłosić uwagi dotyczące dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
 • zgłosić żądanie zapewnienia dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
 • wnioskować o udostępnienie niedostępnej informacji w innej alternatywnej formie.

Żądanie musi zawierać:

 • dane kontaktowe osoby zgłaszającej,
 • wskazanie strony lub elementu strony, której dotyczy żądanie,
 • wskazanie dogodnej formy udostępnienia informacji, jeśli żądanie dotyczy udostępnienia w formie alternatywnej informacji niedostępnej.

Rozpatrzenie zgłoszenia powinno nastąpić niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 7 dni. Jeśli w tym terminie zapewnienie dostępności albo zapewnienie dostępu w alternatywnej formie nie jest możliwe, powinno nastąpić najdalej w ciągu 2 miesięcy od daty zgłoszenia. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie będzie możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie może tą samą drogą złożyć skargę w sprawie zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej.

Skargi i odwołania

Po wyczerpaniu wskazanej procedury skargę można złożyć również do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Dostępność architektoniczna

 • Parking i najbliższy przystanek znajdują się w odległości ok. 300 m od pałacu.
  Z pobliskich przystanków autobusowych oraz parkingu do pałacu prowadzi kilka dróg. Bezpośrednio do muzeum dochodzi się po nierównej nawierzchni, która częściowo składa się z kamieni polnych (tzw. kocie łby), częściowo jest to nawierzchnia HanseGrand. 
 • Ze strony muzeum można pobrać plan pałacu i ogrodów z zaznaczonymi trudnościami oraz udogodnieniami architektonicznymi. Na planie zaznaczone są najwygodniejsze trasy dojścia do pałacu z najbliższych przystanków autobusowych oraz z parkingu.
 • Najdogodniejszym przejściem są pasy z sygnalizacją świetlną znajdujące się przy barze McDonald. Przechodzimy na drugą stronę ulicy, dochodzimy do ogrodzenia, po czym kierujemy się w prawo i cały czas idziemy prosto chodnikiem. Po drodze po lewej stronie mijamy szereg budynków oraz kościół, za którym zaczyna się teren muzeum.
 • Opis dojścia z pętli autobusowej do kasy a następnie do pałacu dostępny jest również w formacie tekstowym oraz jako opis słowny w formacie mp3.
 • Kasa muzeum znajduje się w budynku przy ul. St. Kostki Potockiego. Do środka wchodzi się po schodach. Dla osób z trudnościami w poruszaniu się przed kasą umieszczony jest słupek ze specjalnym przyciskiem. Po naciśnięciu przycisku pracownik kasy zgłosi się do Państwa.
 • Wejście do pałacu dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową znajduje się w prawym skrzydle pałacu (od Sieni Zielonej).
 • Dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich dostępne są parter pałacu oraz park. Muzeum dysponuje rampami rozkładanymi ułatwiającymi wjazd i wyjazd z pałacu oraz poruszanie się po parterze pałacowym. WAŻNE! Ze względu na historyczny charakter miejsca jeszcze nie wszystkie progi zostały usunięte, a długość ramp, jakie możemy zastosować w obecnych warunkach, pozwala na osiągnięcie kąta nachylenia przy wjeździe i wyjeździe wynoszącego 24%. Dlatego osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich proszone są o przyjście do muzeum wraz z osobą towarzyszącą.
 • Uwaga! Ze względu na przejściowe trudności techniczne osoby poruszające się na wózkach elektrycznych czasowo nie mają możliwości wjazdu do pałacu. Niedogodności zostaną jak najszybciej usunięte.
 • Pierwsze piętro pałacu i Sala Uczt oraz poziom -1 nie są dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową, w szczególności poruszających się na wózkach.
 • W każdym pomieszczeniu w pałacu znajduje się krzesło, z którego może skorzystać osoba potrzebująca odpoczynku.
 • W Galerii Północnej, Galerii Południowej oraz w Salonie Malinowym przygotowane zostały dodatkowe miejsca do siedzenia.
 • Toaleta dostosowana do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich znajduje się w Ogrodzie Różanym.
 • Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
stat