Portret rodzinny Jana III,  Henri Gascar, 2 poł. XVII w. ,  Kraków, Państwowe Zbiory Sztuki na Wawelu
Główna Konkurs Moda i obyczaje Ubiory polskie Ubiory obce Tkaniny Słownik Bibliografia Inne
Główna
Aktualności
O projekcie
Kontakt
Partnerzy
Warsztaty, wykłady i kursy
Poprzednie edycje konkursu
2011
2013
Wilanów dla młodych talentów – Ubiory na dworze króla Jana III
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zaprasza uczniów, studentów, absolwentów uczelni artystycznych i szkół projektowania ubioru, a także wszystkich, których pasją jest rekonstrukcja ubiorów historycznych i projektowanie ubiorów, a którzy nie przekroczyli 30. roku życia, do udziału w trzeciej edycji projektu Wilanów dla młodych talentów, którego integralną częścią jest konkurs.
Konkurs przeznaczony jest dla osób, które pragną zaprezentować swój talent i pomysłowość, odtwarzając historyczne stroje lub tworząc własne niepowtarzalne kreacje, inspirowane ubiorami, jakie nosili król Jan III i jego otoczenie.
W tej edycji projektu stawiamy przed sobą ambitne zadanie zebrania okruchów przeszłości, ubiorów i akcesoriów z czasów Jana Sobieskiego. Niektóre ubiory uczestnicy będą poznawać za pośrednictwem portretów i literatury, inne ‒ studiując zachowane zabytki. Organizator konkursu zapewnia bazę edukacyjną, umożliwiającą odkrywanie tajników krawiectwa historycznego pod okiem wybitnych specjalistów, pracowników placówek badawczych i muzeów. Podczas wykładów i warsztatów młodzi ludzie będą mogli przyjrzeć się strojom kobiecym ze wszystkimi ich elementami, a więc tkaninom, krojom, dodatkom, bieliźnie, biżuterii, obuwiu. Poznają też różne typy ubiorów męskich, zarówno te o zachodnim, jak i polskim kroju, a także ubiory noszone przez różne osobistości z otoczenia króla, których pochodzenie i funkcja pełniona na dworze były wyrażane za pomocą stroju.
Uczestnicy konkursu, studiując kroje ubiorów, naśladując dawne techniki szycia, haftu i sposoby wytwarzania pasmanterii, będą mieli możliwość lepszego poznania rzemiosła, obyczajów, stylu życia i ubierania się w XVII-wiecznej Polsce. Przygotowaliśmy dla nich także specjalną stronę internetową, dedykowaną temu projektowi. Jest to wirtualne repozytorium specjalistycznej i praktycznej wiedzy z zakresu kroju i szycia, materiałoznawstwa oraz sposobów wykończenia ubiorów.
Celem konkursu jest rozbudzenie w uczestnikach pasji tworzenia oraz przedsiębiorczości – każdy bowiem musi sam zadbać o pozyskanie ewentualnych sponsorów i środków niezbędnych do wykonania zadania konkursowego.
Doświadczenia zdobyte podczas realizowania projektu Wilanów dla młodych talentów to ważny etap na drodze rozwoju kariery zawodowej.
Kontakt w sprawie udziału w projekcie oraz szczegółowe informacje o konkursie, jego regulaminie, organizacji i przebiegu znajdą Państwo na stronie: www.konkursmoda.wilanow-palac.pl.
© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone.
stat