Portret rodzinny Jana III,  Henri Gascar, 2 poł. XVII w. ,  Kraków, Państwowe Zbiory Sztuki na Wawelu
« Powrót
Kostium kąpielowy, Kraków, ok. 1910, MNK, nr iwn. MNK XIX-11281/1-4, dar Leszka Wajdy 2009, fot. Pracownia Fotograficzna MNK
Kostium kąpielowy uszyto z płótna lnianego różnej grubości i piki bawełnianej. Składa się z "kombinezonu" z krótkimi rękawami (spodnie do kolan łączone z bluzką), krótkiej spódnicy i paska. Zdobi go ornament meandra, wykonany w technice aplikacji czarną tasiemką. Najdelikatniejsze płótno lniane zostało użyte na górną część "kombinezonu", zapinanego z przodu pięć bieliźnianych guziczków. Górna część modelowana jest u dołu zaszewkami, spodnie mają obniżony i mocno poszerzony krok. Wierzchnią spódnicę uszyto z sześciu klinów, a zapinana się ona z przodu na cztery zatrzaski. Pasek z imitacja prostokątnej klamry usztywnioną trzema fiszbinami, zapinany jest na haftki. Oczywiście pod taki kostium noszono jeszcze bieliznę, a nawet gorset. Wyglądało się w nim naprawdę zgrabnie.

Pobierz wykroje

Zobacz: Kąpielownicy - Dawni kąpielownicy i ich stroje. O modzie plażowo-kąpielowej

Rozmiar 36 – 38, wzrost 160 / 165 cm, obwód w biuście 83 – 90 cm, obwód w talii 66 – 72 cm, obwód w biodrach 92 – 98 cm.
© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone.