Portret rodzinny Jana III,  Henri Gascar, 2 poł. XVII w. ,  Kraków, Państwowe Zbiory Sztuki na Wawelu
« Powrót
Portret chłopca, 1856, Julius Schoppe I, Muzeum Narodowe w Warszawie
Sportretowany pięcio- sześciolatek, ukazany został w charakterystycznym ubranku przeznaczonym dla młodszych chłopców i stanowiącym etap przejściowy między sukienką a spodniami. Składa się ono w tym wypadku z czarnej bluzy z jedwabnego aksamitu oraz szerokich kremowych spodenek za kolano.
Prosta, pozbawiona ozdób bluza ma nisko wszyte lejkowate rękawy i baskinę w formie lekko zmarszczonej w talii krótkiej, osłaniającej biodra spódniczki – zbliżony fason ma czerwona bluza chłopięca ze zbiorów Victoria & Albert Museum w Londynie (zob. link). Z reguły do tego typu bluzy chłopcy nosili dopinaną do spodni na guziki białą koszulę z długimi, lekko bufiastymi rękawami zebranymi w mankiet (zob. link) – w tym wypadku jednak nie widać mankietów.
Być może więc chłopiec ma na sobie białą koszulkę z krótkimi rękawami i plisowanym płóciennym kołnierzykiem (może być zbliżona do bluzeczki, jaką widzimy na Portrecie Jane Eleanor Sherman Lacey z synem Edwardem autorstwa Lilly Martin Spencer z 1857 z kolekcji Taubman Museum of Art. – zob. link).
Szerokie spodnie za kolano najprawdopodobniej uszyte są z cienkiej wełnianej flaneli. Mogą mieć fason lekko workowaty z tyłu analogiczny do krótkich chłopięcych pantalonów z kolekcji Autry Museum of the American West (zob. link). Z obu stron pozostawione są rozporki, sięgające od talii do mniej więcej wysokości bioder. Wąski pasek powinien mieć z przodu i z tyłu dziurki, służące do podpięcia do wyposażonej w guziki koszulki.
Dopełnienie stroju stanowią zapewne drelichowe beżowe buciki z cholewką sznurowane z przodu i białe skarpetki oraz słomkowy kapelusz ze wstążkami.
© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone.