Portret rodzinny Jana III,  Henri Gascar, 2 poł. XVII w. ,  Kraków, Państwowe Zbiory Sztuki na Wawelu
« Powrót
Dziewczynka z psem, 1880, Leopold Löffler, Muzeum Narodowe w Warszawie
Pokazany przez Löfflera dwuczęściowy, składający się ze spódnicy i bluzki strój około dziesięcio-dwunastoletniej panienki bardziej odpowiada modzie początku lat 70. XIX wieku niż 1880 roku (w latach 1876-1882 w okresie tzw. „wąskiej mody” dziewczęce sukienki najczęściej krojono jednolicie bez przecięcia w talii z poszerzeniem poniżej linii bioder, np. w formie falbanek). Skromna biała, bawełniana bluzka z lejkowatymi rękawami trzy-czwarte jest zapewne wszyta w pasek i zapinana z przodu na guziczki. Jej główną ozdobę stanowią obszycia rękawów z białej koronki, takiż kołnierzyk-stójka, bądź falbanka wokół szyi i wstawki na ramionach. Niewykluczone, że koronkowe wstawki zdobią również przód bluzki. Spódnica za kolana z szarej jedwabnej tafty jest lekko poszerzana dołem i zebrana z tyłu w fałdy. Zdobi ją obwiedziona czerwoną lamówką draperia w formie fartuszka, zebrana i podpięta z tyłu. W talii przewiązana jest czerwona jedwabna wstęga zawiązana z tyłu na kokardę z długimi końcami wykończonymi frędzlami. Czerwona kokardka przypięta jest również z przodu bluzki. Takimi samymi wstążkami przewiązane są również warkocze, charakterystyczne dla mody dziewczęcej w Polsce.
Talia nie wydaje się być mocno ściśnięta i uformowana. Noszony w tym wieku zapinany na guziki gorset na ramiączkach nie formował jeszcze specjalnie sylwetki. Wykonywano go z mocnej bawełny o splocie skośnym i usztywniano pojedynczymi fiszbinami i wszytym w sekwencjach sznureczkiem (zob. link). W skład bielizny wchodziła również koszula i niewidoczne spod spódnicy pantalony.
Na nogach dziewczynka ma białe pończochy i buciki na płaskim obcasie z cholewką z szarej tkaniny (zapewne lnu lub bawełny) z czarnymi lakierowanymi noskami zapinane po wewnętrznej stronie na guziki.
© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone.