Portret rodzinny Jana III,  Henri Gascar, 2 poł. XVII w. ,  Kraków, Państwowe Zbiory Sztuki na Wawelu
« Powrót
Portret zbiorowy rodziny w parku, ok. 1810, malarz berliński, Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Starszy około dziesięcio- dwunastoletni chłopiec sportretowany został w stroju zbliżonym do ubioru dorosłego mężczyzny, pozbawionym jednak jeszcze krawata. Składa się on z długich pantalonów, koszuli z żabotem, kamizelki i fraka. Tego typu kompletny zestaw z ok. 1810 roku zachował się w zbiorach Metropolitan Museum of Art (link).
Czarny sukienny fraczek chłopca z portretu ma mniej typową dla tego okresu formę z prawdopodobnie szalowym wąskim kołnierzem i zaokrąglonymi połami, które nie schodzą się na piersiach. zapewne jest on skrócony z tyłu, czego przykładem może być bawełniany chłopięcy frak z ok. 1800 roku ze zbiorów Germanisches Nationalmuseum w Norymberdze (link). Prosto ścięta jednorzędowa kamizelka z wysokim kołnierzykiem stójką uszyta jest z tkaniny (jedwabnej lub wełnianej) w drobną zielono-białą krateczkę, którą obciągnięte są również niewielkie guziczki (zob. link; link). Może mieć dwie płytkie kieszonki wykończone poziomymi listewkami. Plecy z lnianego płótna były regulowane za pomocą doszytych tasiemek (zob. link).
Koszula z wysokim stojącym kołnierzykiem może mieć formę analogiczną do męskiej koszuli z wycięciem przy szyi wykończonym muślinowym żabotem, w formie zmarszczonej falbanki (zob. link; link).
Mógł do być również plastron z kołnierzykiem (rodzaj nakładki osłaniającej przód koszuli w wycięciu kamizelki), jak w przypadku garnituru chłopięcego z Metropolitan Muzeum of Art (link).
Beżowo-żółte spodnie mają wysoki stan, częściowo ukryty pod kamizelką i z przodu wykończone są charakterystyczną klapą (link; link). Mogą być uszyte z wełnianej lub bawełnianej flaneli. Pasek i klapa powinny być podszyte lnianym płótnem. Dodatkowe guziczki w pasie spodni służą do przypinania szelek w formie dwóch taśm skrzyżowanych na plecach (link).
Stroju chłopca dopełniają białe skarpetki i płytkie czarne skórzane pantofle z wydłużonymi noskami (link; link).
© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone.