Portret rodzinny Jana III,  Henri Gascar, 2 poł. XVII w. ,  Kraków, Państwowe Zbiory Sztuki na Wawelu
« Powrót
Portret Waltera Otto Fergussona Teppera, Firedrich Anton Lohrmann, 1785, Fundacja Zbiorów im. Ciechanowieckich przy Zamku Królewskim w Warszawie
Sześcioletni Walter Otto (ur. 1779) ubrany jest w wygodne dwuczęściowe chłopięce ubranko ze srebrzystobiałego jedwabnego atłasu, znane jako skeleton suit lub costume en matelot (strój marynarski), a w Polsce zapewne jako „strój holenderski”. Składa się on z luźnych długich spodni z klapą, dopinanych na guziki do dwurzędowego krótkiego żakiecika. Na piersiach zapewne wykończony jest wykładanymi klapami – świadczy o tym zapięcie sięgające jedynie do wysokości mostka (tego typu rozwiązanie widzimy m.in. w ubiorach z kolekcji Victoria & Albert Museum link oraz ze zbiorów Colonial Williamsburg – Acc. No. 1992-138). Szeroki pasek od spodni – w tym wypadku ukryty pod jedwabną błękitną szarfą ze złotą frędzlą – może być zapinany z przodu na dwa lub trzy guziki i z reguły wszyte są w niego dwie kieszonki (zob. link ).
Guziki do zapięcia klapy umieszczone są po bokach przy dolnej krawędzi paska. Przód żakietu oraz rękawy w nadgarstkach zdobią złociste guziki w formie żołędzi. Takie same guziki powinny być również przy spodniach. Na ramionach i na piersiach wyłożona została koronkowa falbanka stanowiąca obszycie kołnierzyka i wycięcia koszuli. Podobną koronką obszyte zostały mankiety koszuli.
Całości stroju dopełniają niebieskie trzewiki na płaskim obcasie z jedwabną kokardą na podbiciu, kolorystycznie dopasowane do szarfy w pasie.
© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone.