Portret rodzinny Jana III,  Henri Gascar, 2 poł. XVII w. ,  Kraków, Państwowe Zbiory Sztuki na Wawelu
« Powrót
Portret rodzinny, Jan van Kessel II, Hiszpania, 1679, Muzeum Narodowe w Warszawie
Mały, około czteroletni chłopiec przedstawiony został w jasnobrązowym ubranku naśladującym strój dorosłego mężczyzny. Składa się on z – jeszcze w tym czasie dość wąskiego – szustokora i krótkich, spodenek do kolan typu culottes. Szustokor uszyty został zapewne z cienkiego sukna (lub rypsu) i podszyty różową, być może taftową, podszewką, o czym świadczą wywinięte, podwójne mankiety i refleksy na koszuli. Lekko poszerzany po bokach przód jest krojony prosto z dwóch części, tył zapewne z jednej. Przednie krawędzie są proste. Łagodny, podkrój wokół szyi obszyty jest wąską listewką. Kaftan zapinany jest na ok. 30 małych kulistych guziczków (prawdopodobnie plecionych ze sznureczka). Odpowiadają im wąskie, obrobione brązową nicią dziurki, przy czym dolne (ok. 10) pełnią tylko dekoracyjną funkcję i pozostają nierozcięte. Podobne guziki i dziurki zdobią boczne rozporki oraz umieszczone nisko przy dolnej krawędzi poziome rozcięcia od krytych kieszeni (tego typu guziki i dziurki zdobią m.in. męski ubiór z ok. 1660-1675 z kolekcji Palais Galliera  w Paryżu, link). Spodenki o dość szerokich nogawkach są lekko zmarszczone w talii i zebrane w wąski pasek zapinany na jeden lub dwa guziczki (z tyłu może być regulowany wiązanym sznureczkiem). Mogą mieć one z przodu poziome kieszenie z analogicznym zapięciem jak na szustokorze. Niewielkie rozporki po bokach nogawek przybrane zostały pękami różowych wstążek. Pęk wstążek zdobi również prawe ramię.
Całości stroju dopełniają brązowe pończochy zachodzące na mankiety spodni, skórzane buciki zdobione różowymi wąskimi kokardami i koszula z koronkowymi mankietami oraz halsztuk wykończony koronką i przewiązany różową kokardą. W przeciwieństwie do ubioru dorosłego mężczyzny wydaje się, że w stroju chłopca nie ma kamizelki.
Analogiczny dwuczęściowy chłopięcy komplet z zielonego rypsu o identycznym kroju i zbliżonej dekoracji przechowywany jest w Państwowych Zbiorach Sztuki na Wawelu (nr inw. 7165/1-2).
© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone.