Stanisław Kostka Potocki, Jacques Louis David, 1781, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Główna Konkurs Sport i rekreacja Moda i obyczaje XVII w. Moda i obyczaje XVIII w. Moda i obyczaje XIX w. Sztuka krawiectwa
Sztuka krawiectwa
Bielizna
Nauka sztuki krawiectwa damskiego
Wykroje
Opracowanie wykroju
Drukowanie
Porównanie wymiarów
Dopasowanie wymiarów
Krojenie
Spódnica
Stanik i suknia
Szycie
Drukowanie
Dla łatwiejszego posługiwania się wykrojami zostały one narysowane w skali 1:4. Jeśli komuś przydadzą się duże arkusze 1:1, to jest możliwość pobrania ich w formacie PDF.

Zaprezentujemy na przykładzie najbardziej ekonomiczną wersję drukowania wykroju. Drukujemy mały rysunek. Poszczególne elementy przenosimy na cienki papier (np. pergaminowy) tak, by zajmowały mało miejsca. Skanujemy nasz rysunek, a następnie powiększamy według skali do rozmiaru 1:1 i drukujemy. W efekcie otrzymujemy niemal współczesny arkusz z wykrojami. Metoda ma taką zaletę, że w tym konkretnym przypadku wydruk składa się z 6 kartek formatu A 4. Wydruk wykroju w skali 1:1, prezentowany na stronie Muzeum Pałacu w Wilanowie w formacie PDF, zajmuje 4–6 razy większy obszar. W przypadku spódnic lub sukni princesse zużycie papieru gwałtownie rośnie. Papier, którego używa się do drukowania, jest grubszy od papieru do kopiowania wykrojów, co ma znaczenie dla osób, które z papierowym lub fizelinowym modelem pracują na manekinie.

W przypadku spódnic można wydrukować tylko ich górną część, a na materiale przedłużyć je. Ich krój (z wyjątkiem tych z okresu secesji) jest dość prosty, przy pewnej wprawie można je ze schematu rysować wprost na tkaninie.
© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.
stat