Stanisław Kostka Potocki, Jacques Louis David, 1781, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Główna Konkurs Sport i rekreacja Moda i obyczaje XVII w. Moda i obyczaje XVIII w. Moda i obyczaje XIX w. Sztuka krawiectwa
Sztuka krawiectwa
Bielizna
Nauka sztuki krawiectwa damskiego
Wykroje
Opracowanie wykroju
Drukowanie
Porównanie wymiarów
Dopasowanie wymiarów
Krojenie
Spódnica
Stanik i suknia
Szycie
Stanik i suknia
Bluzki i szmizetki krojone są bez podszewki. Staniki sukien na ogół podszewki mają. Sposoby krojenia zostały przedstawione na poniższych ilustracjach. Pierwsza ilustracja oprócz ułożenia wykroju na materiale pokazuje też, ile zostawiano zapasu na szwy. Ówczesne poradniki podają, że krojąc, należy dodać 4 cm z przodu stanika wzdłuż zapięcia (jeśli gors był krojony wypukło, to tylko 0,5 cm – tyle ile potrzeba na doszycie listewki), 3 cm na ramieniu, a 3–4 cm bokami. Wygięte linie boczków kroimy z zapasem 1–2 cm. Wycięcie (dekolt), pacha i dół stanika – w zależności od poradnika – od 0,5–1cm do 2–3 cm. Większe zapasy pozwalają swobodniej modelować ubiór podczas miary. Dwa kolejne obrazki pokazują ułożenie form w tkaninie o jednym kierunku. Na czwartej ilustracji widzimy stanik i bluzkę – oba na materiale, który można kroić w obu kierunkach. Proszę zwrócić uwagę na bardzo istotny szczegół – w staniku na linii pachy i biustu znajdują się małe poziome zaszewki. Uwaga! Zaszewki te robiono tylko w podszewce, wierzchni materiał był w tym miejscu wdany. Jako ostatni – rękaw krojony po skosie. Radzono, aby rękawy kroić zawsze wzdłuż tkaniny lub po skosie, nigdy zaś w poprzek. Rękaw z dwoma szwami najlepiej leży, gdy obie części skrojone są wzdłuż nitki prostej, przy czym może ona biec albo wzdłuż górnej części, podczas gdy dolna jest pod lekkim skosem, albo odwrotnie. Na szwy zostawia się 1 cm. Przy szyciu należy pamiętać, żeby wierzchnią część lekko wdać na łokciu.
Poniżej mamy suknię typu „princesse”, krojoną w jednym kierunku. Proszę się nie sugerować tym wyliczeniem przy kupnie materiału na konkurs: zużycie zależy od długości sukni, jej szerokości na dole oraz szerokości tkaniny. Kolejne obrazki przedstawiają prawidłowe ułożenie form na tkaninach wzorzystych.
© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.
stat