Synowie króla Jana Sobieskiego: Aleksander, Konstanty i Jan, artysta nieokreślony, 1685, Muzeum Narodowe w Krakowie
Główna Konkurs Dziecko Ubiory dziecięce Moda XVII w. Moda XVIII w. Moda XIX w. Tkaniny Rekonstrukcje Inne
Konkurs
Gala
Laureaci
Wystawa
Plakat
Wprowadzenie
Ubiory dziecięce XVII wieku
Ubiory dziecięce XVIII wieku
Ubiory dziecięce XIX wieku
Regulamin
REKONSTRUKCJE – karta zgłoszeniowa
Opisy ubiorów i wykroje
XVII wiek
XVIII wiek
XIX wiek
Program Wilanów dla Młodych Talentów
Po raz czwarty zaprosiliśmy młodych miłośników krawiectwa historycznego do udziału w programie Wilanów dla Młodych Talentów, którego integralną część stanowił konkurs Ubiory dziecięce od XVII do XIX wieku.
Zadanie konkursowe polegało na jak najwierniejszym odtworzeniu ubioru dziecięcego, zgodnie ze stylem i gustem wybranej epoki. Uczestnicy konkursu musieli wykonać nie tylko same ubiory, lecz także noszoną pod nimi bieliznę, która decydowała o fasonie i sposobie noszenia ubioru, wpływała na ukształtowanie dziecięcej sylwetki i sposób poruszania się.
Było to wielkie wyzwanie dla młodych ludzi, wymagało od nich nie tylko wyobraźni i sprawności warsztatowej, ale też żmudnej analizy utrwalonych na portretach ubiorów i poszukiwania cennych szczegółów w zachowanych muzealnych zabytkach.
Aby uczestnikom konkursu łatwiej było się zmierzyć z tym trudnym zadaniem, wraz z naszymi partnerami z Muzeum Narodowego w Warszawie przygotowaliśmy liczne wykłady, warsztaty i konsultacje. Uczestniczący w nich konkursowicze mieli niepowtarzalną okazję obejrzenia zabytkowych tkanin i ubiorów dziecięcych, poznania sekretów dawnego kroju i szycia oraz sposobów wykończenia ubiorów, przeanalizowania zmian konstrukcyjnych, zachodzących w modzie na przestrzeni wieków, obejrzenia akcesoriów dziecięcej mody. Mogli zdobyć wiedzę na temat sposobów odtwarzania dawnych ubiorów z wykorzystaniem współczesnych tkanin i pasmanterii.
Uczestnicy konkursu mieli możliwość korzystania także ze specjalnej strony internetowej, na której zamieściliśmy pomocne artykuły, portrety, szczegółowe opisy, rysunki i wykroje ubiorów. To medium było szczególnie niezastąpione i pomocne dla osób, które nie mogły uczestniczyć osobiście w wykładach i warsztatach organizowanych przez muzeum.
Młodzi ludzie doskonale wywiązali się z tego niełatwego zadania. Odtworzyli ubiory z wyczuciem norm estetycznych trzech epok poprzez celny dobór tkanin i dodatków oraz z wielką dbałością o detal i wykończenie, nie wspominając o wiernym nawiązaniu do pierwowzorów.
Gratulujemy laureatom i finalistom konkursu i zapraszam do udziału w następnych konkursach, ogłaszanych w ramach programu Wilanów dla Młodych Talentów.
Wielka Gala Finałowa konkursu i otwarcie wystawy Rekonstrukcje ubiorów dziecięcych od XVII do XIX wieku
18 czerwca 2019
Występ chóru dziecięcego.
Laureaci konkursu
© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie 2018. Wszelkie prawa zastrzeżone.
stat