Stanisław Kostka Potocki, Jacques Louis David, 1781, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Główna Konkurs Sport i rekreacja Moda i obyczaje XVII w. Moda i obyczaje XVIII w. Moda i obyczaje XIX w. Sztuka krawiectwa
Sport i rekreacja
Ubiory do polowań i jazdy konnej w XVII w.
Ubiory sportowe w XVIII w.
Sprawdź się!
Ubiory sportowe w XIX w.
Automobiliści
W goglach i prochowcu
Płaszcz duster i gogle
Modni automobiliści
Artyści a strój automobilowy
Wyścigi i rajdy
Cykliści
Panowie w pończochach
O amazonkach
Golfiści
Zielona kamizelka
Czerwony frak
Dobry styl
Raj bez Ewy
"Ikona" mody golfowej
Knickerbockers dla kobiet
Kobiecości na polach golfowych
Kąpielownicy
Dawni kąpielownicy i ich stroje
Kabiny i maszyny kąpielowe
Gorsety kąpielowe
Po I wojnie światowej
Krokieciści
Czerwony żakiecik
Krokiet
Kurtka Garibaldiego
Winslow Homer
II turniura
Ostatnie dobre lata
Łyżwiarze
Szkockie kratki i kożuszki
Dawni łyżwiarze
Ponętna nóżka
Gwiazdy łyżwiarstwa
Szermierze
Tenisiści
Ostatnie „dobre” lata
Krokiet swoje ostatnie „dobre” lata przeżywa przed wybuchem I Wojny Światowej; z tego okresu pochodzą również materiały ikonograficzne ukazujące jak wyglądały stroje „ostatnich” krokiecistów. W tym okresie w modzie damskiej, jak pisze Anna Sieradzka: „Modna była sylwetka smukła, wyprostowana, toteż ówczesne fasony określano mianem „linii kija”.” Ową linię doskonale widać w strojach ukazanych na rysunku autorstwa Georges`a Lepape`a opublikowanym w ,,Gazette du Bon Ton” w 1913 roku.
Rysunek ten został zatytułowany: Dwa kostiumy sportowe i ukazuje parę kobiet grających w krokieta, które ubrane są w wąskie, proste spódnice sięgające lekko nad kostkę oraz takie same proste żakiety, które sięgają lekko za biodra. Żakiety te są jednorzędowe z kieszonkami oraz prostymi, wykładanymi kołnierzami. Towarzyszą im kapelusze z dużą, okrągłą główką oraz szerokim wywiniętym rondem.
Choć materiały ikonograficzne tego nie potwierdzają gra w krokieta była też popularna w dwudziestoleciu międzywojennym, również w Polsce szczególnie we dworach i w podmiejskich miejscowościach. Wiemy, że w krokiet bardzo lubiły grać córeczki Marszałka Piłsudskiego Wanda i Jadwiga, w lasku koło dworku w Sulejówku dziewczynki grały w nią z koleżankami i kolegami. Krokiet był też ulubioną rozrywką Państwa Iwaszkiewiczów i ich gości szczególnie Karola Szymanowskiego. „Ale nie tylko sprawy muzyczne i artystyczne interesowały Karola. Istniał w „Aidzie” znakomity krokiet, sprowadzony przez mojego teścia z Anglii. Ustawiany tuż obok domu, krokiet ten był jedną z głównych atrakcji „Aidy”. Karol Szymanowski pasjonował się tą grą, godzinami całymi gotów był stukać młotkiem w kule i kiedy w jesieni dnie stawały się krótsze, zdarzało się, że partie kończyły się przy świetle lampy naftowej, która nosiło się od kuli do kuli, oświetlając je w miarę potrzeby. Urządzało się całe konkursy krokietowe. Pierwsze miejsce zajmowali Liebert, Słonimski, doktor Wacław Lilpop, moja żona a mnie zdarzyło się na takiej konkursowej grze, że pomimo usiłowanie przeszedłem nawet pierwszej bramki.” Czytając wspomnienia z tego okresu nie ma w nich opisów jakiś specjalnych ubiorów obowiązujących przy uprawianiu tej gry. Na pewno zakładano wygodne, stroje codzienne lub sportowe bluzki, koszulki, szorty i spodnie do kolan typu pumpy.
Podsumowując należy stwierdzić, że w ciągu kilkudziesięciu lat kariery krokieta, dyscyplina ta nie doprowadziła do wytworzenia odrębnych, rozpoznawalnych na pierwszy rzut oka strojów, wyjątek stanowią specjalne sandały krokietowe. W początkowym okresie uprawiający ją zarówno mężczyźni jak i kobiety, zakładali już istniejące stroje o mniej formalnym charakterze, przeznaczone na garden party, pobyt na wsi czy nad morzem.
W następnym okresie do gry w krokieta zaczęto zakładać stroje, które wymyślono jako ubiór obowiązujący przy uprawianiu konkretnych dyscyplin sportowych takich jak tenis czy krykiet a krótko przed wybuchem I wojny światowej ponownie powrócono do strojów nieformalnych o charakterze rekreacyjnym, które jednak swoją linią nawiązywały do obowiązującej ówcześnie mody.
© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.
stat