Stanisław Kostka Potocki, Jacques Louis David, 1781, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Główna Konkurs Sport i rekreacja Moda i obyczaje XVII w. Moda i obyczaje XVIII w. Moda i obyczaje XIX w. Sztuka krawiectwa
Sport i rekreacja
Ubiory do polowań i jazdy konnej w XVII w.
Ubiory sportowe w XVIII w.
Sprawdź się!
Ubiory sportowe w XIX w.
Automobiliści
W goglach i prochowcu
Płaszcz duster i gogle
Modni automobiliści
Artyści a strój automobilowy
Wyścigi i rajdy
Cykliści
Panowie w pończochach
O amazonkach
Golfiści
Zielona kamizelka
Czerwony frak
Dobry styl
Raj bez Ewy
"Ikona" mody golfowej
Knickerbockers dla kobiet
Kobiecości na polach golfowych
Kąpielownicy
Dawni kąpielownicy i ich stroje
Kabiny i maszyny kąpielowe
Gorsety kąpielowe
Po I wojnie światowej
Krokieciści
Czerwony żakiecik
Krokiet
Kurtka Garibaldiego
Winslow Homer
II turniura
Ostatnie dobre lata
Łyżwiarze
Szkockie kratki i kożuszki
Dawni łyżwiarze
Ponętna nóżka
Gwiazdy łyżwiarstwa
Szermierze
Tenisiści
II turniura
Ciekawym przykładem jak wyglądały suknie do gry w krokieta w okresie tzw. II turniury (1884-1895) jest rycina z amerykańskiego żurnala „ The Peterson Magazine” z 1889 roku.
Ukazane tu trzy panie ubrane są w skromne sukienki, które krojem jednak jak najbardziej odpowiadają najmodniejszej linii epoki. Staniki sukienek są obcisłe eksponują biust i smukłą talię, poprzez sztywny kołnierzyk wydłużają szyję, jeden z nich szpicem zachodzi na spódnicę a do pozostałych przyszyto króciutkie baskiny, spódnice sukni z przodu są proste a z tyłu wybrzuszają się i układają w regularne fałdy. Jedna z sukni uszyta została z materiału w drobne prążki a druga w kratkę, trzecia suknia jest gładka ozdobiona aplikacją jedynie u dołu spódnicy i na staniku z przodu. Na głowach panie mają niewielkie kapelusze przyozdobione kwiatami a na nogach buciki ze szpiczastym noskiem.
Wraz ze wzrostem popularności tenisa gwałtownie maleje zainteresowanie krokietem, który przez ponad 20 lat obok łucznictwa i krykieta był podstawowym składnikiem każdego garden party czy wycieczki za miasto. Jednak pomimo tej spadkowej tendencji krokiet jest jeszcze grywany do czasów wybuchu I Wojny Światowej o czym świadczą zachowane do tej pory obrazy; po tej dacie praktycznie nie ma materiałów ikonograficznych ukazujących tę dyscyplinę sportu jej miejsce zdaje się zajmować tenis oraz golf szczególnie popularny w dwudziestoleciu międzywojennym. Do I wojny światowej krokiet był jedną z ulubionych gier podczas garden parties, jak ono wyglądało, wspomina o tym Agata Christie, wielka wielbicielka gra w krokieta. „Przyjęcia ogrodowe przed I wojną światową były wprost niezapomniane. Wszyscy ubrani jak z żurnala, pantofelki na wysokich obcasach, muślinowe sukienki z niebieskimi szarfami, duże słomkowe kapelusze ozdobione różami. Podawano wspaniałe lody: truskawkowe, waniliowe, pistacjowe, a także zazwyczaj do wyboru oranżadę lub napój malinowy do najrozmaitszych tortów z kremem, kanapek, eklerek oraz brzoskwinie, winogrona muszkatelowe i nektarynki.” Agata w swojej autobiografii wspomina, że boiska do gry w krokieta lub tenis były w czasach jej dzieciństwa i młodości bardzo popularne i często umiejscowione w pobliżu domów, panie chętnie oddawały się tym grą unosząc przy tym zgrabnie spódniczkę i chroniąc twarz pod canotierem. Sama Agata jako 7-letnia dziewczynka była bardzo dumna z siebie, że tak dobrze radzi sobie w czasie gry w krokieta.
Jak wyglądały stroje w których grywano w krokieta przed wybuchem I wojny światowej ukazuje fotografia anonimowego autora przedstawiająca parę grając w tę grę przed dworkiem.
Młoda dziewczyna ma na sobie prostą, białą bluzkę oraz rozkloszowaną spódnicę sięgającą nad kostki, spodniej widać zgrabne pantofelki skórzano-zamszowe na obcasiku. Towarzyszący jej starszy mężczyzna ma na sobie ciemny garnitur składający się z: jednorzędowej marynarki, kamizelki i długich spodni z mankietem. Do tego nosi jasną koszulę i materiałowy kaszkiet. Na nogach, proste skórzane pantofle.
© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.
stat