Stanisław Kostka Potocki, Jacques Louis David, 1781, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Główna Konkurs Sport i rekreacja Moda i obyczaje XVII w. Moda i obyczaje XVIII w. Moda i obyczaje XIX w. Sztuka krawiectwa
Sport i rekreacja
Ubiory do polowań i jazdy konnej w XVII w.
Ubiory sportowe w XVIII w.
Sprawdź się!
Ubiory sportowe w XIX w.
Automobiliści
W goglach i prochowcu
Płaszcz duster i gogle
Modni automobiliści
Artyści a strój automobilowy
Wyścigi i rajdy
Cykliści
Panowie w pończochach
O amazonkach
Golfiści
Zielona kamizelka
Czerwony frak
Dobry styl
Raj bez Ewy
"Ikona" mody golfowej
Knickerbockers dla kobiet
Kobiecości na polach golfowych
Kąpielownicy
Dawni kąpielownicy i ich stroje
Kabiny i maszyny kąpielowe
Gorsety kąpielowe
Po I wojnie światowej
Krokieciści
Czerwony żakiecik
Krokiet
Kurtka Garibaldiego
Winslow Homer
II turniura
Ostatnie dobre lata
Łyżwiarze
Szkockie kratki i kożuszki
Dawni łyżwiarze
Ponętna nóżka
Gwiazdy łyżwiarstwa
Szermierze
Tenisiści
Magdalena Bialic
Czerwony żakiecik á la Garibaldi - czyli krokieciści i ich stroje
Jeszcze przed II wojną światową żadne wakacje na wsi czy na letnisku nie istniały bez gry w krokieta. Drewniane kule i młotki na długim kiju były na wyposażeniu każdego szanującego się dworku a ówczesna dzieciarnia jak i osoby dorosłe chętnie oddawały się tej przyjemnej grze. Po wojnie gra w krokieta odeszła w zapomnienie a dziś nawet w literaturze krokiet mylony jest z krykietem a niektórym kojarzy się jedynie ze smacznym daniem.
Jak podaje Lipoński: „Gra zbliżona do późniejszego krokieta znana była we Francji XVI i XVII wieku, skąd została przeniesiona do Anglii.” W Anglii francuską nazwę paille-maille przekształcono na pall-mall. Dowodem na to, że była ona tu niezwykle popularna do końca XVII wieku, jest m.in. słynna ulica w Londynie Pall Mall, która służyła jako boisko do tej gry. Jak wtedy wyglądało to miejsce, ukazuje znana rycina autorstwa Guevarda z końca XVII wieku zatytułowana Gentelmani cieszący się grą w Pall Mall. Jak dalej pisze Lipoński: „Pod koniec XVII wieku gra z nieznanych powodów upadła. Dopiero na przełomie lat 1850-60 pojawiła się ponownie pod nazwą croquet. Istnieją liczne, często sprzeczne wersje okoliczności, w jakich to nastąpiło. Najprawdopodobniej ponownym odkrywcą gry był Francuz Jean Jacques w 1857, a do Anglii wprowadził ją Anglik Walter Whitmore w 1860, który też był inicjatorem pierwszych mistrzostw Anglii rozegranych nieoficjalnie w Moreton-in-the –Marsh w 1867.”
© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.
stat