Stanisław Kostka Potocki, Jacques Louis David, 1781, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Główna Konkurs Sport i rekreacja Moda i obyczaje XVII w. Moda i obyczaje XVIII w. Moda i obyczaje XIX w. Sztuka krawiectwa
Sport i rekreacja
Ubiory do polowań i jazdy konnej w XVII w.
Ubiory sportowe w XVIII w.
Sprawdź się!
Ubiory sportowe w XIX w.
Automobiliści
W goglach i prochowcu
Płaszcz duster i gogle
Modni automobiliści
Artyści a strój automobilowy
Wyścigi i rajdy
Cykliści
Panowie w pończochach
O amazonkach
Golfiści
Zielona kamizelka
Czerwony frak
Dobry styl
Raj bez Ewy
"Ikona" mody golfowej
Knickerbockers dla kobiet
Kobiecości na polach golfowych
Kąpielownicy
Dawni kąpielownicy i ich stroje
Kabiny i maszyny kąpielowe
Gorsety kąpielowe
Po I wojnie światowej
Krokieciści
Czerwony żakiecik
Krokiet
Kurtka Garibaldiego
Winslow Homer
II turniura
Ostatnie dobre lata
Łyżwiarze
Szkockie kratki i kożuszki
Dawni łyżwiarze
Ponętna nóżka
Gwiazdy łyżwiarstwa
Szermierze
Tenisiści
Kobiecości na polach golfowych
Ten maskulinistyczny trend w kobiecej modzie golfowej w początkach lat 30. XX wieku należał już do przeszłości. W tym okresie panie powracały do kobiecości i na polach golfowych ponownie pojawiły się sylwetki w spódnicach oraz kobiecych swetrach.
W wrześniowym numerze popularnego magazynu kobiecego „Femina” z 1930 roku umieszczono wiele zdjęć, reklam oraz rysunków ukazujących ówczesnych „celebrytów” oddających się snobistycznej grze w golfa. Wśród ukazanych pań żadna nie ma na sobie spodni. Jedne ubrane są w rozkloszowane sukienki podkreślające biust, talię i biodra a inne w spódnice noszone z dzianinowymi bluzkami i swetrami, zdarzają się nawet kostiumy składające się z żakietu i spódnicy.
Niektóre panie zamiast pończoch noszą krótkie skarpetki, co było również charakterystyczne dla mody sportowej lat 30. XX wieku a do tego buty typu spectators lub kiltie. Stroje te uzupełnione są przez apaszki, szale, rękawiczki oraz kapelusze z krągłą główką i dość szerokim rondem.
W tym okresie jednym z najpopularniejszych nakryć głowy, dobrym zarówno do uprawiania sportów jaki do pracy był tzw. French beret (beret francuski) reklamowany w 1933 roku w katalog Sears`a.
Wśród okazji, w czasie których można było go włożyć ukazano też pole golfowe a reklamowano go w ten sposób: „Francuskie berety! Importowane z Francji. Uszyte z najlepszej jakości wełnianego materiału. Wykonane z nie do podrobienia doskonałym wykończeniem. Pasują idealnie, zgrabne, wygodne. Pięknie się piorą.” Cena była równie atrakcyjna jak i oferta tylko 35 centów za sztukę a dolara za trzy, no i ten wybór kolorów: biały, piaskowy, czerwony, błękit królewski, granatowy, pomarańczowy, jasnozielony, ciemnozielony, brązowy, kolor ciemnego czerwonego wina tzw. rubytone oraz czarny.
Jak ukazuje następne zdjęcie z katalogu wysyłkowego Sears`a z 1938 roku moda na kobiece dzianinowe komplety składające się z bluzki i spódnicy zakładane na partyjkę golfa przetrwała do wybuchu II Wojny Światowej. Ukazane tu cztery modelki mają na sobie komplety w różnych kolorach i fasonach, do prostych spódnic za kolano dobrane mają bluzki z krótkimi, bufiastymi rękawkami, z kołnierzykiem lub bez, w łódkę, z półgolfem. Bluzki te są wkładane przez głowę lub zapinane na suwak, zdobią je dzianinowe paski lub wstążki wiązane na kokardkę pod kołnierzykiem. Niektóre są gładkie, jednokolorowe inne dwukolorowe lub przy dekoldzie i dole spódnicy pokryte wzorkiem. Panie noszą do nich berety lub zgrabne kapelusze.
Na koniec warto wspomnieć, że jedną z orędowniczek tego kobiecego stylu w modzie golfowej była jedna z największych mistrzyń tej dyscypliny lat 30., 40. i 50. XX wieku Mildred Ella „Babe” Didrikson Zaharias (1911-1956). Zaharias urodziła się w Teksasie ale jej rodzice i część rodzeństwa przybyli do USA z Norwegii, pierwotnie ich nazwisko brzmiało Didriksen. Mildred już jako małe dziecko uprawiała różne sporty w tym m.in. baseball, w którym wykazywała duże zdolności. Swoje słynne przezwisko „Babe” otrzymała na cześć jednego z najsłynniejszych amerykańskich baseballistów: George`a Babe`a Ruth (1895-1948). Ponad to grała również w koszykówkę, nurkowała, jeździła na wrotkach. Początkowo największe sukcesy odnosiła w lekkiej atletyce. Do Igrzysk Olimpijskich, które odbywały się w 1932 roku w Los Angeles zakwalifikowała się aż w trzech dyscyplinach: rzucie oszczepem, biegu przez płotki oraz skoku wzwyż. Zdobyła tam trzy medale: jeden srebrny (skoki wzwyż) i dwa złote (rzut oszczepem i bieg przez płotki). Golfem zainteresowała się już w 1935 roku i bardzo szybko zaczęła odnosić również i w tej dyscyplinie ogromne sukcesy. Początkowo startowała jako amatorka ale bardzo szybko została uznana za zawodowca. W 1938 roku jako pierwsza kobieta wzięła udział w zawodowym turnieju dla mężczyzn. Na zawodach poznała swojego przyszłego męża – George`a Zahariasa. Jej największe sukcesy w golfie przypadają na lata 40. i 50. XX wieku. Tak o Babe napisała Melanie Hauser: „W czasach kiedy od kobiety oczekiwano aby była delikatna i kobieca, Babe była głośna i dumna. Była kobietą o tzw. mocnych kościach (ważyła ponad 70 kg i mierzyła ponad 175 cm wzrostu ), miała orli nos, grube wargi i mocny, chłopięcy wygląd, jak tylko wchodziła do pokoju zwracała na siebie uwagę.” Na zdjęciach z późnych lat 30. XX wieku, Babe pomimo swojego jak na owe czasy „mocnego” wyglądu, ubrana jest bardzo kobieco. W tym czasie preferowała lekko rozkloszowane spódnice noszone z takimi samymi koszulami do tego zakładała krótkie skarpetki (doskonale podkreślające jej smukłe łydki) oraz dwukolorowe buty spectators. Gęste włosy do ramion były rozpuszczone i ułożone w modne w tym okresie fale. Warto dodać, że jednym z wielu talentów Babe było szycie, wiele swoich strojów wymyślała i tworzyła samodzielnie m.in. stroje do golfa.
Podsumowując tę część trzeba podkreślić, że moda golfowa zarówno męska jak i damska, od początku bardzo wyróżniała się na tle innych dyscyplin sportowych. Nigdzie indziej sportowcy i amatorscy gracze nie mieli tyle swobody aby poprzez strój oddać swoją indywidualność. Na barwność i niepowtarzalność mody golfowej składały się kolorowe i wzorzyste pończochy, swetry oraz kostiumy i komplety zarówno dla panów jak i pań, szyte najczęściej z doskonałej jakości tartanów i tweedów oraz fantazyjne nakrycia głowy. Trzeba również wspomnieć, że w tym okresie jedynie obuwie do jazdy konnej było utrzymane na tak wysokim poziomie i było tak doskonałej jakości jak buty do golfa. Ten swój niepowtarzalny i na pierwszy rzut oka rozpoznawalny styl i „sznyt” moda golfowa zawdzięcza przede wszystkim niezwykłym barwnym postacią, które w niego grywały na przykład takim jak Edward VIII.
© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.
stat