Stanisław Kostka Potocki, Jacques Louis David, 1781, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Główna Konkurs Sport i rekreacja Moda i obyczaje XVII w. Moda i obyczaje XVIII w. Moda i obyczaje XIX w. Sztuka krawiectwa
Sport i rekreacja
Ubiory do polowań i jazdy konnej w XVII w.
Ubiory sportowe w XVIII w.
Sprawdź się!
Ubiory sportowe w XIX w.
Automobiliści
W goglach i prochowcu
Płaszcz duster i gogle
Modni automobiliści
Artyści a strój automobilowy
Wyścigi i rajdy
Cykliści
Panowie w pończochach
O amazonkach
Golfiści
Zielona kamizelka
Czerwony frak
Dobry styl
Raj bez Ewy
"Ikona" mody golfowej
Knickerbockers dla kobiet
Kobiecości na polach golfowych
Kąpielownicy
Dawni kąpielownicy i ich stroje
Kabiny i maszyny kąpielowe
Gorsety kąpielowe
Po I wojnie światowej
Krokieciści
Czerwony żakiecik
Krokiet
Kurtka Garibaldiego
Winslow Homer
II turniura
Ostatnie dobre lata
Łyżwiarze
Szkockie kratki i kożuszki
Dawni łyżwiarze
Ponętna nóżka
Gwiazdy łyżwiarstwa
Szermierze
Tenisiści
Raj bez Ewy
Jak już wspominałam przez bardzo długi okres historii golfa uważano, że jest to sport czysto męski, kobiety nie były do niego dopuszczane a same kluby golfowe niekiedy żartobliwie nazywano „Eveless Edens” czyli Rajami bez Ewy. Mimo, iż pierwszą kobietą, o której wiadomo, że była zapaloną golfistką, była sama królowa Szkocji Maria Stuart, to nawet ten fakt, przez wiele lat nie chciał przekonać mężczyzn aby dopuścili panie do gry. Bardzo często jako główny argument wysuwano pogląd, że nie jest to kobiecy sport.
W uprawianiu tej gry, stała paniom na przeszkodzie jeszcze jedna rzecz, ówczesna moda. Sztywne gorsety, szerokie krynoliny czy też w późniejszym okresie rozbudowane turniury przeszkadzały paniom w przyjęciu odpowiedniej postawy i wykonaniu poprawnego swingu. Dlatego pomimo, iż pierwszy klub golfowy dla kobiet został założony w 1867 roku w St. Andrews, prawdziwa kariera tej dyscypliny wśród pań rozpoczyna się dopiero w latach 90. XIX wieku. W 1893 roku utworzono na Wyspach Brytyjskich Ladies Golf Union a w 1894 rozegrano pierwsze mistrzostwa: British Ladies Golf Championschip.
Jak pisze Alison Adburgham stroje pierwszych golfistek, był całkowicie nie przystosowane do realiów gry w golfa. Jedna z nich miss Mable Springer wspominała, że jej strój składał się z kapelusza w marynarskim stylu, sztywnego kołnierzyka, który porobił jej bolące otarcia na szyi, długiej spódnicy noszonej z tzw. petersham belt (pasek petersham) i kilkoma halkami ciężkimi od błota. /Petersham belt- rodzaj tkanego paska noszonego w wnętrz stanika, którym okręcano kobieca talię, noszono go po to aby przeciwdziałać przesuwaniu się gorsetu w czasie noszenia. Po raz pierwszy zastosowano go w 1870 roku, jego nazwa pochodzi od wytwórcy tego elementu/. Jak ukazują zachowane materiały w latach 90. XIX wieku najpopularniejszy strój do golfa dla pań składał się z koszuli i długiej spódnicy.
Zarówno krój koszuli jak i spódnicy pozostawały w zgodzie z ogólnie panującymi w tym okresie tendencjami w modzie kobiecej a talię podkreślał szeroki pasek. Spódnice były jedynie troszkę krótsze od tych noszonych na co dzień. Na głowie noszono berety lub kapelusiki ozdobione piórem. Strój bardzo podobny do ukazanych na ówczesnych materiałach ikonograficznych, zachował się w oryginale do naszych czasów w zbiorach Instytutu Ubioru w Kioto.
Jest on datowany na rok ok. 1893. Składa się z bluzki uszytej z bawełnianego materiału i lnianej, białej spódnicy. Krój bluzki stanowi ciekawy mix mody kobiecej i męskiej: kołnierzyk jest sztywny i stojący jak w koszulach u panów, natomiast rękawy są szerokie i bufiaste co było cechą charakterystyczną ówczesnych sukni, bluzek oraz żakietów damskich. Bluzeczka ma rodzaj baskiny, jej przód oraz mankiety uszyte są z jasnej bawełny w drobne kropeczki natomiast rękawy są w jednolitym kolorze co też daje bardzo ciekawy efekt. Spódnica sięga nad kostkę i od wysokości bioder układa się w zgrabne kontrafałdy. Talia podkreślona jest czarnym materiałowym paskiem ze szpicem. Bluzce towarzyszy biała muszka a na głowie golfistka nosi słomiany canotier, na rękach jasne, skórzane rękawiczki.
Jak piszą Calasibetta i Tortora wiele kobiet: We wczesnym okresie golfa nosiło uproszczoną wersję marynarki norfoldzkiej, czapkę typu Glengarry oraz krótsze spódnice a czasem tzw. divided skit- czyli rodzaj spódnico-spodni. /Glengarry cap jest to nakrycie głowy pochodzenia szkockiego, noszony przez regimenty szkockich górali, swoją formą przypomina rodzaj furażerki, zwykle szyta jest z czarnego, filcowego materiału, u dołu zwykle lamowana jest szerokim pasem kraciastej lamówki z materiału typu tartan, po boku ma zwykle odznaki oddziału a z tyłu dwie powiewające czarne wstążki, jej nazwa pochodzi doliny Glengarry, znajdującej się w Invernessshire w Szkocji. Czapki tego typu stały się bardzo popularne w II połowie XIX wieku jako element strojów sportowych/. Jasna bluzka o męskim kroju noszona z ciemną spódnicą, tak popularna w latach 90. XIX wieku był nadal w użyciu aż do lat nastych XX wieku .
© Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.
stat